הערב (ג') נערך טקס הדלקת נר הזיכרון – הטקס הממלכתי לפתיחת אירועי – בכותל המערבי בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין, הרמטכ"ל אביב כוכבי, משפחות שכולות רב הכותל והרב הצבאי הראשי. האירוע החל בצפירה בת דקה לזכר הנופלים.

נאום נשיא המדינה מתוך הטקס

56 חללים נוספו בשנה האחרונה, 13 נרצחי פעולות איבה ביניהם גם ארבעת ההרוגים של סבב הלחימה בדרום לפני כמה ימים. רבים ממלאים את הרחבה -באים להתייחד עם זכרם של . 23,741 הנופלים. קדיש נאמר מפי האב והאח השכולים אנטולי וארז קידאן, אביו ואחיו של סמל ראשון גל קיידאן הי"ד שנרצח בפיגוע בצומת אריאל לפני כחודש וחצי יחד עם הרב אחיעד אטינגר הי"ד. בהמשך נאמרה תפילת יזכור.

הטקס הממלכתי ברחבת הכותל. צילום: אילת כהנא

 

"לפני חודש הבאנו למנוחת עולמים את רב סמל זכריה באומל, 37 שנים אחרי שנפל בקרב סולטן יעקב. בכך, קיימה מדינת ישראל את ההבטחה לכל אב ואם בישראל, ההבטחה להחזיר את הבנים שלא שבו מן הקרב הביתה. זהו חוב שאנחנו ממשיכים לשאת אתנו למשפחותיהם של כל נעדרי צה"ל וחלליו שמקום קבורתם לא נודע. לא נשקוט עד שישובו כולם לכאן", אמר נשיא המדינה.

הנשיא ריבלין בטקס הממלכתי ברחבת הכותל. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"משפחות יקרות, ההבטחות לבנות בזיעת אפינו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה גם אם לא שבו מן הקרב, אלה ההבטחות שעומדות בבסיס חיינו כאן. הן אינן תנאים בחתימה על חוזה הן בסיסה של הברית הישראלית. מדינת ישראל קמה מתוך חלומות ואמונה, ומתוך הרצון הגדול בבית משלנו. כבר אז ידעו אבות הציונות לומר כי כוחה הגדול יהיה תמיד ברוח האנושית שבה. באמונה בקיומו של 'אנחנו' אחד גדול ורב. 71 שנים חלפו. כאז כן היום כל פלאינו מושתתים על דבר אחד על בני ובנות הארץ הזו, על ה'אנחנו'", הוסיף.

חיילים עומדים בצפירה ברחבת הכותל, הערב. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"כל מצבה היא עדות ללוחם או לוחמת, שהיו לעולם שלם וכולם יחדיו העניקו לנו עולם של עצמאות"

הרמטכ"ל פתח את דבריו בנימה היסטורית. "לפני ימים ספורים ציינו את יום השואה. פעם נוספת התייחדנו עם הנספים, והמעמד אפשר לנו להרהר בחיים, במשפחה ובקהילה, והזכיר לנו שאין לקבל דבר כמובן מאליו –  לא את החיים בביטחון ולא את קיומה של מדינת ישראל. לו רק אפשר היה לשאול, את אלו שנתלשו מביתם, את אלו שנדחסו לתוך קרונות המשא בדרכם למחנות ההשמדה, לו רק אפשר היה לשאול, האם יגיע היום שלעם היהודי יהיה צבא שיגן עליו, קרוב לוודאי שהם היו עונים, שלא יהיה צבא מכיוון שלא תהיה מדינה. מדינת ישראל הוקמה בזכות החזון, הנחישות והמעשיות, אך בראש ובראשונה בזכות ארגוני השמירה, המחתרות, ארגוני הביטחון וצה"ל. את קבקבי העץ של אסירי המחנות החליפו נעליים צבאיות, ומאז ועד היום, עומד צה"ל על המשמר כמגן העם. אך המחיר היה כבד מנשוא".

"כל מצבה היא עדות ללוחם או לוחמת, שהיו לעולם שלם וכולם יחדיו העניקו לנו עולם של עצמאות, ריבונות וביטחון. הם שפילסו לנו דרך ליישוב נצור, הם שיצרו תנאים להקמת יישוב חדש, הם שבזכותם חזרנו לארץ אבות והם שמדי יום מאפשרים לנו להתפתח, להגשים חלומות ולגדל את הדור הבא בביטחון. דרך העצמאות הייתה רצופת קרבות – הטנק דהר קדימה והנגמ"ש נדחף על ידי מנוע רב עוצמה. הזחלים נעצו ציפורניים באדמה ומשכו את גוף הברזל, שהתיז אש וקלע לעבר האויב. אך העוצמה העיקרית לא נבעה מכוח הבוכנות, אלא מכוח נפשם ומסירותם של אנשי הצוות. המשימה הייתה הכח המושך שעמד לנגד עיני הלוחמים והכוח הדוחף היה ונותר רעות, ערבות הדדית, הרצון שלא לאכזב את החברים והמחויבות למפקד".

חיילים עומדים בצפירה ברחבת הכותל, הערב. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"קול הצפירה כקול הזעקה של אם שאיבדה את בנה ובת שאיבדה את אביה. זהו רגע ייחודי המאפשר לחוש את צעקת הלב וסערת הרגש. אך יש לצפירה עוצמה נוספת. היא מוחקת גבולות בין מחנות, מפוררת מחיצות ומאחדת את העם. היא מרחיקה את הבל היום-יום מול המהותי והערכי.
מנמיכה את השולי ומבליטה את העיקר – מסירות, נתינה ושירות לכלל. היא מעלה על נס את אלו המסכנים את חייהם למען ארצם ואת אלו שהלכו בדרך עד סופה. היא מזכירה את חיוניות השירות בצבא ההגנה לישראל – צבא העם ומוקירה את השירות ביחידות קרביות. אלו ערכי יסוד –  אשר חייבים להישאר מרכזיים, גם בחברה מודרנית עתירת אתגרים חדשים. החללים נפלו בשירות העם וכל אחד מהם היה ללבנה נוספת שחיזקה את כותל הביטחון וכולם יחדיו הפכו לחומת המגן של העם".

הרמטכ"ל כוכבי בטקס הממלכתי ברחבת הכותל. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"אנו מתחייבים לזכור. לזכור, ללמד ולחנך לאור הערכים, התעוזה והמסירות שגילו הנופלים. אך לא די בשימור הזיכרון. הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה. המשימה המבצעית לעולם קודמת לכל ובשמה נסכן את חיינו, אך שכלול
שיטות הלחימה, ושיפור דרכינו באימונים ובשגרה, הם צוואה גלויה, שהותירו הנופלים, ועלינו לעמול כדי לממש אותה בכל יום. יש לנו צבא חזק, מאומן ומצויד, עם כוח האדם הטוב ביותר. זהו צבא שמונע מאמונה בצדקת הדרך ומחויבות להגנת העם, הזוכר את ייעודו ומדי יום מתייצב למשימה בסיפוק וגאווה".

מחר בשעה 11:00 בבוקר תושמע צפירת זיכרון באורך שתי דקות ולאחריה יחלו טקסי הזיכרון הממלכתיים, אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, האחראי על אירועי יום הזיכרון, נערך השנה להגעתם של יותר מ-1.5 מיליון איש לבתי העלמין הצבאיים ולאתרי ההנצחה ברחבי הארץ.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.