תוצאות ההצבעה באו"ם. צילום מסך
תוצאות ההצבעה באו"ם. צילום מסך

העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק התכנסה הערב (ה') לדון בהצעה לביטול ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. משרד החוץ הישראלי ומחלקת המדינה האמריקאית ניהלו קרב מאסף לצמצם את הנזק הדיפלומטי שעלול להיגרם בהצבעה, אך לא הצליחו לגבור על הרוב האוטומטי. הדיון הוזמן לאחר שבמועצת הביטחון של האו"ם נמנע גינוי רק בזכות הווטו האמריקאי. הבקשה לכינוס הדיון הוגשה בשם הפלסטינים על ידי תימן, טורקיה ומדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי.

הלחצים הישראליים הצליחו לשבור את הקונצנזוס האירופאי, כאשר גיאורגיה, קרואטיה,לטביה, רומניה, פולין הונגריה וצ'כיה החליטו להימנע בהצבעה. מנגד, בירושלים בוודאי יתאכזבו מהצבעת השגריר ההודי, ומראש ממשלתו נמנדה מודי, שזכה לאירוח חם ופומבי של ראש הממשלה נתניהו.

"נעביר את השגרירות לירושלים כי זה הדבר הנכון לעשות"

בנאומו, שלף שגריר ישראל באו"ם דני דנון מטבע עתיק עליו חרוט הכיתוב "לחירות ציון" והבהיר : "לא תוכלו להרחיק אותנו מירושלים". הוא ציין עוד בדבריו כי "זה מביש לאו"ם שאני עומד פה היום ושהוועידה אפילו מתקיימת. ירושלים היא המקום הכי קדוש לישראל ולעם היהודי, נקודה. זו עובדה שאין לחלוק עליה. המלך דוד הכריז עליה לפני 3,000 שנה, בתנ"ך היהודי ירושלים מוזכרת 660 פעמים, התפללנו שוב ושוב להגיע לירושלים. דוד בן גוריון אמר 'ירושלים היא חלק בלתי נפרד מהעתיד והגורל של ישראל'. המטבע שהצגתי הוא משנת 67' לפני הספירה וכתוב עליו 'לחירות ציון', זו ראיה ברורה מזמן המקדש השני, ומוכיח קשר ישיר של יהודים לירושלים".

שגריר ישראל דני דנון שלף מטבע עתיק. צילום מסך
שגריר ישראל דני דנון שלף מטבע עתיק. צילום מסך

שגרירת ארה"ב, ניקי היילי, התייצבה לצד ישראל, ואמרה: "אני תוהה מדוע ישראל בחרה להישאר במקום כזה עוין. העברת השגרירות לירושלים היא הדבר הנכון לעשות – ושום הצבעה לא תשנה את זה. השגרירה הזכירה כי ארה"ב היא הגוף המממן הגדול ביותר של האו"ם ואמרה: "יש לנו גם את הזכות להביע את דעתנו על מה שקורה בארגון הזה". עוד אמרה היילי, כי "היחס באו"ם לישראל מאיים על האמינות של המוסד הזה". היילי הסבירה את ההחלטה האמריקאית ואמרה: "נעביר את השגרירות שלנו לירושלים – זה מה שהעם שלנו רוצה , זה הדבר הנכון לעשות".

בנאום תקיף שנשא שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ראד אל מלכי, אמר: "הווטו האמריקאי לא יעצור אותנו בכלל. לא ניתן שיאיימו עלינו – אנחנו מתבססים על החוק הבינלאומי. ירושלים היא המפתח למלחמה במזרח התיכון והמפתח לשלום במזרח התיכון".

העצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס
העצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס

"האו"ם – בית השקרים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להצבעה המתוכננת ואמר כי "ירושלים בירת ישראל בין אם האו"ם מכיר בכך או לא", אמר במהלך ביקורו בבית החולים "אסותא" באשדוד. "לקח שבעים שנה עד שארה"ב הכירה בכך, ויקח עוד שנים עד שהאום יכיר בכך", המשיך נתניהו. "היחס לישראל מצד מדינות רבות בעולם מכל היבשות משתנה מחוץ לכתלי האו"ם, וסופו לחלחל גם לתוך הבית ההוא – בית השקרים".

בתדריך של שר החינוך נפתלי בנט בפני כ-30 שגרירים אמר: "העובדה שמדינות מצביעות נגד ההכרה בירושלים מצטיירת בידי מחבלים כסימן לכך שהמאבק האלים שלהם נגד ישראל מצליח. הקריאות של ארצותיכם כנגד ההכרזה מעודדות את ארגוני הטרור. כל הכרזה כנגד ירושלים כבירת ישראל מעודדת את החמאס וארגוני הטרור ונותנת להם את ההרגשה כי פעולותיהם מוצדקות".

האיום האמריקאי, התגובה הטורקית

אחרי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים כי מדינות שיצביעו בעד ההצעה האנטי-ישראלית יסבלו מנחת זרועה של וושינגטון וכי "נחסוך הרבה כסף", תקף אותו נשיא טורקיה ארדואן והבהיר כי "הוא לא יוכל לקנות אותנו בדולרים".

גם הרשות הפלסטינית פתחה במתקפה חסרת תקדים נגד הנשיא, כולל בערוצים הרשמיים של הרשות. ביום שישי האחרון פורסמה בחשבון הטוויטר הרשמי של הרשות תמונתו של טראמפ ומתחתיה תמונת אדולף היטלר. לתמונות הוצמד כיתוב באנגלית: "אני לא רואה שום הבדל – אתה רואה?".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.