גורמים ברצועת עזה מעריכים, כי ירי הרקטה לעבר שטח ישראל הוא איתות ראשון מהרצועה בדבר המצוקה ההולכת וגוברת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ברצועה.
ההערכה היא כי חמא”ס איננה עומדת מאחורי ירי הרקטה, אולם הירי נועד לאותת לישראל כי לא תוכל להתעלם מהמצב ברצועה לאורך זמן. גורם ברצועה, שותף בוועדת הפלגים, מדגיש, כי לא בכדי נורה טיל בודד לעבר שטח פתוח.

דוברים של החמא”ס אמנם הזדרזו להסביר, כי הרגיעה ברצועה היא צורך חיוני ביותר והפרתה לא תאפשר לחמא”ס להתמודד עם הנגיף, אולם בימים האחרונים אותתה חמא”ס כי היא זקוקה לסיוע רחב מאוד כדי להתגבר על משבר הקורונה ולא תוכל להתמודד אתו בכוחות עצמה. דובר מערכת הבריאות, אשרף קדרה, אמר שלשום, “הסגר המוטל על הרצועה פוגע במאמצים לטפל במשבר הקורונה”.
אגודת הסהר האדום המצרי העבירה בסופ”ש לרצועה שלוש משאיות עמוסות במזון וסיוע רפואי והועדה הקטרית לשיקום עזה, צפויה להעביר חבילות מזון למשפחותיהם של מאות אזרחי הרצועה השוהים בבידוד.
ברצועה שוהים כעת 1700 תושבים במרכזי בידוד של מערכת הבריאות ועוד 3000 בבידוד ביתי ונכון להיום בבוקר, ראשון, עומד מספר נפגעי הקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית על 104.

בתוך כך עולה ממקורות שונים, כי קופת ארגון החמא”ס סובלת ממשבר תקציבי חמור לאחר שהסיוע, שמגיע מאיראן, צומצם בעקבות המצב שם. לפי שעה, למעט סיוע בסך 150 מיליון דולר מקטאר, לא קיבלה חמא”ס כל סיוע ממקורות אחרים.
בהתייחסם לטענות שנשמעו בישראל, כאילו ירי הטיל אמש בא בעקבות כישלון מאמציה של “הרשימה המשותפת” להצטרף לקואליציה בישראל, אומרים בכירים פלסטינים, כי מדובר בטענות מגוחכות שאינן מבוססות על המציאות הפלסטינית, שכן לחמא’ס, בניגוד לרשות ברמאללה, אין אינטרסים במפלגות ערביות בישראל:

”חמא”ס, כתנועת אחים מוסלמים, קשורה לקטאר ולתורכיה ואיננה חלק מהפוליטיקה בישראל”, אומר בכיר פלסטיני לסוכנות הידיעות הישראלית TPS. ”את ירי הרקטה יש לראות כחלק ממערכת היחסים המוזרה שבין ישראל לחמא”ס ולא כמאמץ להשפיע על הפוליטיקה בישראל. הפוליטיקה של חמא”ס מושפעת מקטאר ומתורכיה ולא מהרשימה המשותפת”.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.