שוק העבודה הישראלי הולך ומשתפר. במסגרת הסקירה הכלכלית השבועית שפרסם אתמול (ב') הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, פורסם כי ישנה ירידה חדה בשיעורי האבטלה של גברים וערבים.

הירידה באבטלת החרדים והערבים היא חלק מירידת שיעורי האבטלה של כלל האוכלוסייה. על פי הנתונים, שיעור האבטלה במדינת ישראל כיום הוא הנמוך ביותר מאז 2009 ועומד על 4.8% בלבד כששיעורי האבטלה של גברים חרדים וערבים נחתכו בשליש במחצית הראשונה של השנה 2016.

(מקור: למ"ס, אגף הכלכלן הראשי)
(מקור: למ"ס, אגף הכלכלן הראשי)

"כיום לא קיים קושי עבור גברים וחרדים למצוא עבודה, בהשוואה לגברים לא חרדים. שיעורי התעסוקה הנמוכים בקרב גברים אלו (בעיקר בקרב הגברים החרדים), נובע בעיקרו מצד היצע העבודה של הגברים", הסביר נווה.

היכן שיעור התעסוקה הגבוה ביותר? על פי הסקירה השבועית עולה כי שיעור התעסוקה במחוזות תל-אביב והמרכז הוא הגבוה ביותר ועומד על כ-70 אחוזים מתחילת 2014. לעומת זאת שיעור התעסוקה במחוז ירושלים הוא מהנמוכים בישראל: כ-50% מהירושלמים אינם עובדים.

עדיין רחוקים מ-2020

באוצר מספקים נתונים מעודדים ביחס לגידול בשיעורי התעסוקה בקרב האוכלוסיות ברמה סוציואקונומית נמוכה: במחצית הראשונה של שנת 2016 נרשמה ירידה חדה (של כשליש) בשיעור האבטלה של גברים חרדים, כאשר ירידה משמעותית נרשמה גם בשיעורי האבטלה של גברים ערבים. מנגד, בקרב נשים חרדיות ונשים ערביות נרשמה עלייה בשיעור האבטלה, מה שתרם לגידול בפער בין שיעורי האבטלה של נשים חרדיות וערביות לשיעורי האבטלה של נשים אחרות באוכלוסייה.

למרות השיפור בשיעור התעסוקה של החרדים, לפי האוצר שיעורי התעסוקה של גברים חרדים בגילאי העבודה העיקריים עדיין רחוק מיעד התעסוקה שהוגדר לשנת 2020. כך, שיעור התעסוקה של גברים חרדים בגילאים אלו עמד על כ- 52-51 אחוזים במחצית הראשונה של 2016, בעוד שיעד התעסוקה לשנת 2020 עומד על 63 אחוזים.

מנגד, ביתר הקבוצות של האוכלוסייה היהודית, עבורן נקבע יעד , שיעור התעסוקה כיום גבוה מיעד התעסוקה שנקבע לשנת 2020, לרוב אף בפער ניכר.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.