פגישת משלחות הפת"ח והחמא"ס ברצועת עזה, שנועדה לתאם את מהלכי ההתנגדות ל"עסקת המאה" נדחית לפי שעה ואולי אף תבוטל, תוך שהצדדים מחליפים ביניהם האשמות לגבי הסיבות לדחייתה. כזכור, הפגישה סוכמה בשיחת טלפון שיזם איסמעיל הנייה, מנהיג חמא"ס, עם אבו מאזן ובמהלכה אף הזמין אותו לבקר ברצועה.

חסין א – שיח', בכיר הפת"ח, הודיע לפני שעה קלה, כי "ביקורו של הנשיא מחמוד עבאס ברצועת עזה לא יתאפשר שכן הוא עסוק במאמצים לדחות את עסקת המאה ומקיים מאמץ תקשורתי, דיפלומטי, משפטי ובינלאומי", אולם גורמים פלסטינים אומרים לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי קיימת מחלוקת בין הצדדים. ייתכן כי המתיחות נובעת מכך שהרשות נמנעת לפי שעה מצעדים דרמטיים כביטול התיאום הביטחוני עם ישראל.

אף שבשיחתם הסכימו המנהיגים לפעול לאחדות וכי משלחת פת"ח תצא לרצועה ותיפגש עם החמא"ס והפלגים, מוסרים גורמים פלסטינים, כעת, כי הפת"ח נסוגה בה מההסכמות בשל סירובה לפגוש מספר פלגים כמו קבוצות "אל אחראר" "אלמוג'אהידון" ואחרים. בישיבת הכנה, שנערכה ברצועת עזה לפני מספר ימים, סוכם, כי המשלחת מרמאללה, שמונה 12 חברים, תגיע לרצועת עזה ביום רביעי (מחר) ותקיים מספר פגישות על פי לוח זמנים כרצונה.

דוברי הפת"ח ובהם עזאם אל אחמד, שליחו של אבו מאזן לרצועה, מתרצים את דחיית הפגישה בכך שחמא"ס טרם קבעה מועד מוסכם ולפיכך אין הפת"ח מוצאת לנכון לצאת לרצועה אולם מנגד, דוחה החמא"ס את הדברים ואומרת, כי מדובר במסר שלילי לבני העם הפלסטיני וצעד שאינו עולה בקנה אחד עם הנסיבות המסוכנות בהן נמצאת הבעיה הפלסטינית".

דובר חמא"ס, פאוזי ברהום, אף הוסיף, כי התנועה הודיעה רשמית כי היא ערוכה לקבל את פניו של אבו מאזן ברצועת עזה. חמאס אף טוענת, כי נענתה לבקשת הפת"ח לקיים פגישות בהרכב רחב ואף פגישות סגורות, בהן ישתתפו נציגי הפת"ח והחמא"ס בלבד.

בינתיים, נמשכים חילופי ההאשמות בין הצדדים ואף ביקורת מצד חמא"ס על דבריו של אבו מאזן בימים האחרונים: איברהים חמאמי, המזוהה עם חמא"ס, אומר ממקום מושבו בלונדון, כי אבו מאזן "נותר בוגד ועדיין הוא רואה באוסלו את ההסכם החשוב ביותר ואף מסרב לספח את שטחי המשולש תוך שהוא מודה כי אלו שטחים "ישראליים" אף שמדובר באדמות המולדת הפלסטינית".

בכיר אחר בחמא"ס, מאהר צברה, דורש מהרשות הפלסטינית לנקוט מיד בצעדים דרסטיים כדי לדחות את "עסקת המאה" ובראש ובראשונה לחדול מהתיאום הביטחוני.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.