סערת נאום ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כשבועיים, ממשיכה לעורר הדים ברחבי העולם, שהגיעה גם לסירי. העוזרת האישית במכשירי אפל לא מוכנה להכיר בירושלים כבירת ישראל ומסתפקת בתשובה "דיפלומטית" של שליחת המשתמש לחיפוש התשובה באינטרנט.

עד לפני שלושה ימים (ה') סיפקה סירי תשובה אחרת לשאלה מהי בירת ישראל. לשאלה "?What is the capital of Israel" הייתה עונה סירי "Jerusalem", ומציגה על המסך את מיקומה הגאוגרפי של בירת ישראל יחד עם מידע על העיר, אך ב-14 בדצמבר 2017 התחלפה התשובה במתן לינקים למציאת מידע בנושא ברשת, כפי שעושה סירי כשהיא לא מוצאת תשובה חד משמעית לפי הגדרותיה.

התשובות של סירי לשאלות על ערי הבירה של "גרמניה", "ישראל" ו"פלסטין"
התשובות של סירי לשאלות מהן ערי הבירה של "גרמניה", "ישראל" ו"פלסטין"

אך בזאת לא מסתיים העיוות מבית היוצר של אפל. אם לא די בכך שסירי לא מכירה בירושלים כבירת ישראל ושולחת את המשתמש לחפש תשובות ברשת – סירי מוסיפה חטא על פשע כשהקישור הראשון שהיא מציגה הוא לכתבה העונה לכותרת "מדוע ירושלים איננה בירת ישראל" מתוך אתר רשת החדשות "אל-ג'זירה" הקטארית. באתר "גיקטיים" מציינים כי גם בגוגל מוצגת הכתבה מ"אל-ג'זירה" כתוצאה הראשונה לשאלה "מהי בירת ישראל", אך שלא כמו סירי של אפל, בגוגל מתקבלת התשובה "ירושלים".

התשובה של סירי עד לימים האחרונים, בירת ישראל - ירושלים.
התשובה של סירי עד לימים האחרונים, בירת ישראל – ירושלים.

 

את תשובותיה לוקחת סירי בדרך כלל מוויקיפדיה, ובתשובה לשאלות על בירות העולם מציגה סירי את הדף מתוך אתר ויקיפדיה עם כל הפרטים המעודכנים בו. לאחר הכרזת טראמפ על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל, הערך של בירת ישראל נערך פעמים רבות ע"י תומכי ומתנגדי המהלך. לפרק זמן מסוים נכתב באתר האנציקלופדיה השיתופית כי בירת ישראל היא בכלל תל אביב, וסירי שינתה את תשובתה בהתאם, עד שהוגדרה שלא להשיב לשאלה הספציפית הזאת. במערכת החיפוש הפנימית של ענקית הטכנולוגיה אפל אגב, מופיעה ירושלים כבירת ישראל.

ומה בנוגע לבירת פלסטין תהיתם? אז לשאלה "?What is the capital of Palestine", עונה סירי כי היא מצאה לכך תשובה בוויקיפדיה, ומופיע הערך "West Bank" (הגדה המערבית) עם מיקום גאוגרפי, וליד שדה עיר הבירה מופיעה התשובה רמאללה.

מאפל נמסר בתגובה לפניית אתר ערוץ 20: "בנושא ערי בירה, סירי מסתמכת על הגדרות האו"ם".ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם