צילום: רונאל עדני

רק בשבוע שעבר פורסם בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת המשטרה להרחיק שלוש נערות בנות 14 שהתפללו בשערי הר הבית וקבע כי זכותו של כל אדם להתפלל בכל מקום ברחבי הארץ. השופט שמואל הרבסט קיבל את טענת סנגור הבנות, עו"ד איתמר בן גביר, ופסק כי אל למשטרה לעצור את הצעירות ולמנוע מהן את זכות היסוד.

אלא שבירדן, הפסיקה עוררה חוסר שביעות רצון והובילה את הממשלה הירדנית לשלוח מכתב תלונה למשרד החוץ הישראלי. במכתב נכתב כי "ההתפתחויות האחרונות מפרות את הסטטוס קוו הההיסטורי במקום הקדוש בירושלים המזרחית – לרבות ברכוש הווקף סמוך למסגד אל אקצא…ממשלת ירדן מבקשת להזכיר לישראל את מחויבותה למשפט הבינלאומי ככוח הכובש של ירושלים המזרחית, והממשלה הירדנית מוחה בחריפות ומגנה את האישור שניתן על ידי הממשלה לטקסים דתיים סמוך להר הבית".

עוד נכתב במכתב כי "על פי הכללים של המשפט הבינלאומי, ממלכת ירדן דוחה גם את סמכותם של בתי המשפט הישראליים ואת תחולותו של הדין הישראלי על מכלול השטח של מזרח ירושלים, ומתייחסת בהתאם לכל הצווים שהוצאו על ידי בתי המשפט כאל שינוי הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי, לרבות ההליך המשפטי האחרון המאפשר תפילה יהודית מחוץ לשערי מסגד אל אקצא אל חראם א שריף".

בתגובה לתלונה הירדנית הרשמית של ממשלת ירדן, מסר עו"ד איתמר בן גביר ל"כאן" כי "אין גבול לחוצפה במכתב התלונה של הירדנים. אני מצפה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לזמן את שגריר ירדן בישראל לשיחת נזיפה חמורה, במהלכה הוא יבהיר לו שבתי המשפט בישראל הם בתי משפט עצמאיים ולא עובדים אצל הירדנים ועוד יותר מכך, כי ירושלים שוחררה על ידי מדינת ישראל, ויהודים יכולים להתפלל בכל מקום בבירתנו הקדושה".

עו"ד בן גביר הוסיף עוד כי "כנראה שהירדנים מתבלבלים וסבורים שישראל אינה מדינה עצמאית. הגיע הזמן שהממשלה היושבת בירושלים להבהיר לירדנים את מה שהיה צריך להיות ברור להם מזמן: ישראל היא הריבון בירושלים".