החל מהיום (10.11.19) עוברת המובלעת הישראלית שבצדו המזרחי של נהר הירדן המכונה “נהריים – אי השלום” לשליטה המלאה של הממלכה ההאשמית של ירדן.

בהסכם השלום, שנחתם ב-26 אוקטובר 1994, הסכימה ירדן להותיר את מובלעת צופר בערבה התיכונה ואת מובלעת נהריים (ובה תחנת הכוח של רוטנברג) בידי חקלאים ישראלים המעבדים אותן. בהסכם צוין, כי ההסדר יחודש אוטומטית כל 25 שנים, אלא אם אחד הצדדים ירצה להפר אותו.

מתוך: ויקיפדיה. צילום: אילנה שקולניק

בתקופה האחרונה פנו חקלאי מובלעת נהריים בעמק הירדן באיגרת דחופה למלך עבדאללה השני וביקשו ממנו לבלום את הליך השבת המובלעת לחזקתה של ממלכת ירדן,  “אנו מבקשים שלא תקטע יותר מ-70 שנה של קשר בין אדמותינו החקלאיות. עבורנו זה אסון”, כתבו החקלאים.

את המכתב שיגר ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום בשם החקלאים. באיגרת כתב גרינבאום למלך הירדני: “אני נוקט צעד יוצא דופן של כתיבה ישירות אליך, על מנת למנוע את מה שהוא מבחינתנו אסון. אני מבקש ממך בכל הכבוד, לקבל הזדמנות להציג את הצעותינו בפניך או בפני מי שתסמיך לכך, באמצעות פגישה עימנו ב”אי השלום” עצמו. “אנו מעוניינים להציג את האפשרויות שיש לנו, להגיע להסדר מסוג כלשהו בינינו, כשכנים אשר מכבדים ומעריכים איש את רעהו”.

הבוקר, לאחר סירובה של ירדן, השטחים הושבו באופן רשמי לידי הממלכה, ושער נהריים נסגר.

בוידאו: ראש המועצה האזורית עמק הירדן – עידן גרינבאום

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.