יעקב נאמן ז"ל, שר המשפטים שור האוצר לשעבר, הלך אתמול לעולמו. היום (ב') נאמן למנוחת עולמים בהר הזיתים הירושלים. מאות בני משפחה, חברים ושרים בכירים חלקו לשר המנוח כבוד אחרון. בין המשתתפים בהלוויה: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השרים אביגדור ליברמן, איילת שקד ואריה דרעי, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, הרב שלמה משה עמאר, הרב הראשי דוד לאו ואביו, הרב ישראל מאיר לאו.

%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f3
יעקב נאמן ז"ל. צילום: פלאש 90

הרב ישראל מאיר לאו הספיד את יעקב נאמן. "איש לא יודע את רוח לבו, את טוב לבו. משהו בלתי רגיל. יעקב נאמן אהב כל אדם בישראל. יעקב נאמן אהב כל אות בתורת ישראל. יעקב נאמן אהב כל אבן באדמת ישראל".

יעל, בתו של יעקב נאמן ז"ל, אמרה על אביה: "כמה שונה וזועקת השלווה זאת לעומת מקצב החיים המטורף שלך. חייך אשר נדמו למרוץ הגיעו לסיומם, כל כך הרבה הספקת אבא ב-77 שנותיך. הקשר שלך איתנו היה מיוחד למרות כל הלחץ בעבודה, בעשייה הציבורית , בענייני צדקה ובנסיעות הדחופות לחו"ל. מצאת תמיד זמן בשבילנו. התייעצנו איתך בכל דבר, אתה כל כך חסר לנו. אני מתנחמת בכך שזכינו יחד עם אמא להביא אותך הביתה לפי שלושה שבועות ולהעביר לך הכי טוב שאפשר את התקופה האחרונה והקשה הזו. כשאתה מוקף בכל כך הרבה אהבה וחום של כולנו. זכינו להחזיר לך מעט ממה שנתת לנו כל חיינו".

%d7%94%d7%a8%d7%91-%d7%9c%d7%90%d7%95-%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f
הרב ישראל מאיר לאו מספיד את יעקב נאמן ז"ל. "אהב כל אבן בארץ ישראל". צילום: פלאש 90

בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, היה אמור להשתתף בהלוויה, אולם נמנע מלהגיע בעקבות בקשת המשפחה לא להכביד בהסדרי אבטחה נוקשים. נתניהו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה:

"רעייתי שרה ואני ביקרנו אותו לפני כמה שבועות ב"שערי צדק". זו הייתה פגישת פרידה. הוא ידע את זה ואנחנו ידענו את זה וזה כמו להיפרד מאח או אבא. זה היה קורע לב, כי מאוד אהבנו אותו".

ראש הממשלה התייחס לשילוב באישיות של נאמן בין היותו איש מקצוע מהדרג הראשון, לבין היותו יהודי הדוק ושומר מצוות. "הוא היה שילוב מעניין, הייתה לו חריפות שכלית אדירה ולב יהודי מאוד חם. הוא היה מבכירי המשפטנים במדינת ישראל והוא בא לזה לא רק מתורת המשפט אלא גם מהמשפט היהודי שהוא היה בקיא בו בצורה יוצאת מן הכלל".

%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f-%d7%9c%d7%95%d7%9e%d7%93
"איש ספר שנטוע עמוק במורשת". יעקב נאמן ז"ל. צילום: פלאש 90

נתניהו התייחס לעבודה המשותפת עם נאמן בממשלה. "לאורך השנים מצאתי בו שותף נפלא לעשייה הציבורית. הוא היה גם שר אוצר וגם שר משפטים. כשר אוצר הוא הוביל רפורמות חשובות, אולי החשובה ביותר שעמלנו עליה יחד עם יעקב פרנקל, שלושתנו, זה לפתוח את שוק המטבע של מדינת ישראל ולהסיר את הפיקוח על מטבע החוץ. בלי זה אי אפשר לתאר את המהפכה הגדולה שהתרחשה במשק הישראלי. ליעקב נאמן הייתה תרומה אדירה לשינוי הזה".

"אני גם רוצה לומר שצריך להבין איזה אדם הוא היה. היו לו עמדות לאומיות מאוד מאוד איתנות, מאוד מוצקות, אבל עם זה הוא היה תמיד פתוח להידברות ולהשגת פשרות. הדבר הזה בא לידי ביטוי בוועדה הראשונה שהטלתי עליו כראש ממשלה, ועדת נאמן, שהייתה צריכה לטפל בנושא המורכב והרגיש של הגיור והוא פתר את זה כדרכו בחכמת השכל ובחכמת הלב שהייתה לו".

%d7%a0%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f
בנימין נתניהו עם יעקב נאמן. "חריפות שכל אדירה ולב יהודי חם". צילום: פלאש 90

בסיום, נתניהו הדגיש את אהבתו של נאמן למקורות. "בנוסף לכל מעלותיו הוא היה איש ספר, שנטוע עמוק במורשת שלנו. הוא היה יושב בישיבות ממשלה וקורא. לפעמים קוראים חומרים, שרים קוראים כל מיני דברים, אבל תמיד שהייתי מגיע ליענקל'ה הוא היה קורא או תנ"ך או תלמוד. והייתי שואל אותו: תגיד איך אתה מספיק לעקוב? הוא תמיד ידע מה מתרחש. הוא אמר לי: אני מחלק את הקשב שלי בין הרגע לבין הנצח. כך הוא היה אומר. אני חושב שהוא שאב השראה מהמקורות שלנו ואנחנו שאבנו השראה גדולה ממנו ואני בטוח שכולכם מצטרפים אליי בשליחת תנחומים לרעייתו הדסה, לילדיו ולנכדיו".

אלעד שור

אלעד שור