יעקב נאמן, שר המשפטים ושר האוצר לשעבר, נפטר היום (א') בגיל 77 לאחר מאבק ממושך במחלה קשה.

נאמן היה שותף במשרד עורכי הדין "הרצוג, פוקס נאמן ושות'" – ממשרדי עורכי הדין המצליחים ביותר בארץ בתחום האזרחי, דיני המיסים והבנקאות. הידע המקצועי שנאמן צבר העניק לו מוניטין במגוון תחומים: בתחום המשפט, כספים, ניהול חברות ועוד.

%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a0%d7%90%d7%9e%d7%9f
יעקב נאמן ז"ל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות הרקורד המקצועי המרשים שנאמן צבר, נאמן מונה ב-1997 ע"י הממשלה כשר אוצר חיצוני ללא השתייכות מפלגתית. בממשלת נתניהו השנייה נאמן כיהן כשר המשפטים. כמו כן, נאמן כיהן בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, מנכ"ל משרד האוצר, יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת בר אילן ותפיקידים בכירים נוספים.

בנוסף, נאמן התפרסם בידע התורני הנרחב שצבר ובדתיות הדוקה. בשנת 2009 נאמן אמר כי ברצונו להעניק תוקף למשפט העברי בתוך החברה היהודית, דבר שעורר ביקורת חריפה נגדו מהשמאל הקיצוני. באפריל 2012 יעקב נאמן ניסה לקדם הצעת חוק לפיה חברי הכנסת יורשו לבטל פסילת חוקים של בג"ץ, ובכך להרחיב את מרחב הפעולה של נבחרי הציבור.

 

Israeli prime minister Benjamin Netanyahu speaks at an event at Ronit's farm, outside of Tel Aviv on the first night of the Jewish holiday of Hanukkah, on December 24, 2016. Photo by Flash90 *** Local Caption *** ??? ?????? ?????? ?????? ????
ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יעקב נאמן היה מבכירי המשפטנים במדינה". צילום: פלאש 90

בשנת 2013 נאמן פרש מהחיים הפוליטיים. היום, השר לשעבר נאמן הלך לעולמו. נאמן התגורר בירושלים והותיר אחריו אישה ו-6 ילדים.

בנימין נתניהו, ראש הממשלה, שלח את תנחומיו: "אני מבכה את פטירתו של יקירנו ויקיר עם ישראל, יעקב נאמן ז"ל. יעקב נאמן היה מבכירי המשפטנים במדינה, חריף שכל ובעל לב יהודי חם. הוא היה בעל עמדות לאומיות מוצקות, ועם זאת תמיד חיפש את דרך הפשרה וההידברות, כפי שעשה כשהוביל את ועדת נאמן שטיפלה ברגישות ובחכמה בנושא הגיור", אמר נתניהו, והוסיף "יעקב התגייס לשירות הציבורי כמנכ"ל משרד האוצר, כשר האוצר וכשר המשפטים. מצאתי בו שותף נפלא לעשייה הציבורית. כשר האוצר הוא הוביל ותמך ברפורמות חשובות, ובראשן פתיחת שוק מטבע החוץ שעשתה מהפכה כבירה בכלכלת ישראל. רעייתי ואני שולחים לרעייתו הדסה, לילדיו ולנכדיו את תנחומינו הנשלחים מעומק ליבנו".

1949328-18
בצלאל סמוטריץ'. "איש תורה, משפטן דגול. איש של עשייה למען העם והארץ".

איילת שקד, שרת המשפטים, מסרה: "משרד המשפטים כולו מרכין את ראשו למשמע הבשורה המרה על פטירתו של פרופסור יעקב נאמן, אדם משכמו ומעלה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יו"ר השדולה למען ארץ ישראל, אמר: "איש תורה, משפטן דגול. איש של עשייה למען העם והארץ. לא נשבר גם כשהפרקליטות תפרה לו תיק כדי לסכל את מינויו. יהיה זכרו ברוך".

 

אלעד שור

אלעד שור