העיתונאי יעקב אחימאיר, מאי 2015. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
העיתונאי יעקב אחימאיר, מאי 2015. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

העיתונאי הוותיק יעקב אחימאיר מתגייס להצלת ערוץ 20 והערוצים הייעודיים. בטור שמתפרסם הבוקר במדור הדעות של העיתון "ישראל היום" כותב אחימאיר כי "אם לא תחול הפתעה, יאושר מחר בכנסת המשך חייו של הערוץ בהצבעה בקריאה ראשונה. יש לאחל לשר התקשורת איוב קרא שיצליח לתחזק ולחזק תקשורת עצמאית וחופשית". אחימאיר מותח ביקורת על חוסר ההתגייסות מצד כלי התקשורת לתמיכה בהצלת ערוץ 20. "בימי המצוקה של ערוץ 10, כשעובדיו התדפקו על דלתות הלשכות, היתה המצוקה ההיא מקור של דאגה משותפת בתקשורת ככלל. האדישות לגורל ערוץ 20 הזכירה גם את היוזמה [שכשלה] בכנסת להצר את צעדיו של ישראל היום", כותב אחימאיר.

"לא הפגנות של עיתונאים או לחציהם של ארגוני עיתונאים סייעו להנשמתו של ערוץ 20. ערוץ 20 גסס בלא שהתכנסו ליד מיטתו שדרים, עיתונאים ושאר בעלי מקצועות מתחום השידור האלקטרוני. הערוץ עמד להיפרד מעולם התקשורת בלא שביטוי של סולידריות ריחף מעל מיטת החולה", כותב אחימאיר.

"רק הממשלה, זו הידועה כ"סותמת הפיות" כביכול, היא שמקרבת בימים אלה זרמי חמצן לאולפניו, לשדריו ולעיתונאיו של הערוץ. אם לא תחול הפתעה, יאושר מחר בכנסת המשך חייו של הערוץ בהצבעה בקריאה ראשונה. לשר התקשורת, איוב קרא, מגיעה מחמאה על הבטחת המשך השידורים של הערוץ. הוא פעל בהסכמת ראש הממשלה, אם כי אמר לנו שלא דיבר על כך איתו, משום שביקש לשמור על עצמאות פעילותו.
בכך יאושר בחוק המשך פעילותם של ארבעה ערוצים ייעודיים, המכונים בפיו של קרא: הערוץ הערבי, הימני, הרוסי וערוץ המוזיקה. ועדה בכנסת בראשותו של ח"כ יואב קיש, שקדה בימים האחרונים על השלמת ניסוח החוק. קרא רואה בצעד זה תחילתה של רפורמה במרחב התקשורתי. את האחריות על ערוץ 20 יעביר למועצת הרשות השנייה, ואם הדבר יהיה תלוי בשר התקשורת, לא יוטלו על הערוץ מטלות מכבידות. "מינימום של התערבות, אך ללא הסתה, אלא רק מימוש המודל האמריקני בשידור", מבטיח השר.
ח"כ קרא וקיש בדיון הוועדה בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ קרא וקיש בדיון הוועדה בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
קרא גם מבקש לקרוא למשקיעים יהודים בעולם להשתלב בשוק התקשורת, והנימוק: "אם זרים רשאים לבנות כאן בתי מלון, מדוע לא יורשו להשקיע בשוק התקשורת?" קיומו של הערוץ יהיה כמו של ערוץ מסחרי, ללא סיוע מכספי המדינה. הוא מקווה להקמת חברת חדשות עצמאית ומייחל ליתר "התמקצעות" ו"אובייקטיביות" בשידורי החדשות.
אשר לתכנים: 30 אחוזים מתוכניות ערוץ 20 ימשיכו במסורת "שידורי מורשת". יתר התוכניות תוקדשנה לשידורי אקטואליה ולתכנים אחרים, ואלה יעמדו לשיפוט הצופים, כלומר, המדרוג.
ומה באשר לגורלו של ערוץ "כאן" שהוקם על חורבות רשות השידור (הח"מ מועסק בערוץ "כאן")? קרא מצדד בהמשך קיומו של ערוץ ציבורי, אך על ערוץ "כאן" לשפר את איכויותיו, כדי להצדיק סכום של 800 מיליון שקלים, כדבריו, שמעבירה הממשלה לפעילות התאגיד. כל השינויים המפליגים הללו ייכללו ב"חוק ההסדרים" הנספח לתקציב המדינה.
אם יתממשו כל הרפורמות שמתכנן השר קרא, אפשר שייוותר בלא תעסוקה. לא ולא, הוא מדגיש: "אתחיל בשיפור התפקוד של רשות הדואר", שגם עליה הוא מופקד. תוכניותיו המפליגות של השר קרא עולות בקנה אחד עם רוחה של האידיאולוגיה שעיקרה מינימום התערבות ממשלתית בשוק התקשורת. זהו מבחן גורלי להבטחת קיומה של תקשורת חופשית בישראל, כיאה למדינה דמוקרטית.
לאחר שמיעת חזונו של קרא נותרנו עם כמה זיכרונות עגומים, אף מבישים: אי היחלצותה של קהיליית התקשורת בישראל, למען המשך קיומו של ערוץ 20 שעמד לפני כליה. לא כך נהגה קהיליית התקשורת כאשר החמירה מצוקתו של ערוץ 10. בימי המצוקה של ערוץ 10, כשעובדיו התדפקו על דלתות הלשכות, היתה המצוקה ההיא מקור של דאגה משותפת בתקשורת ככלל. האדישות לגורל ערוץ 20 הזכירה גם את היוזמה [שכשלה] בכנסת להצר את צעדיו של "ישראל היום". נותרנו גם עם חורבן רשות השידור, ואי מילוי ההבטחה של ראש הממשלה לשקמה. יש לאחל לשר קרא שיצליח לתחזק ולחזק תקשורת עצמאית וחופשית".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20