עו"ד ציון אמיר מתראיין ל"לפני כולם" על משפט הלוחם

שר הביטחון לשעבר משה יעלון התייחס הערב להכרעת הדין הקרבה במשפט הלוחם אלאור אזריה ואמר כי "האתגרים הערכיים ישענו תמיד על ערכי מזור, בין קדושת החיים – 'לא תרצח' לבין 'הקם להורגך השכם להורגו'". יעלון הוסיף כי "לטרור אסור לנו להיכנע, אבל להמשיך לשמור מכל משמר על הצבא. לא רק לנצח את האויב אלא גם להישאר בני אדם מול חיות, תוך לחימה במוסריות מול הטרור". את הדברים אמר יעלון במרכז הבינתחומי.

בשבוע שעבר תקף יעלון את התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחה שהעביר בצומת עידן בערבה סביב משפט הלוחם ואמר כי "הפוליטיקאים זיהו את הפרשה כהזדמנות. הכריזו פתאום שהחייל גיבור והתחילו להפיץ כל מיני שמועות בהתחלה נגד ראש הממשלה, נגדי ונגד הרמטכ"ל. אח"כ לצערי רה"מ עבר צד והחליט לחבק את המשפחה והחייל. זהו עניינו, לא ענייני. אני החלטתי לתת גב למפקדים ונותרתי לבד במלחמה זו. לכל הדרג הפיקודי היה ברור שזה מעשה שלא ייעשה. המפקדים הם שצריכים לקבוע את נהלי פתיחת באש ולא פוליטיקאים כמו חזן וליברמן".

"צה"ל הוא צבא שאם יאבד את הערכים הבסיסיים שלו ואת התוקף המוסרי – בסוף הוא עלול להיראות כמו דאעש. על זה צריך להגן מכל דבר אחר. צריך לדעת לנצח במלחמות אבל גם להישאר בני אדם. זה מה שאני מאמין, הפוליטיקה לצערי מושכת את זה לכיוון אחר", הוסיף שר הביטחון לשעבר.

"יעלון חרץ את דינו של אזריה"

בעקבות כך, תקף צ'רלי אזריה, אביו של הלוחם, את שר הביטחון לשעבר ואמר: "יעלון שחרץ למעשה את דינו של אלאור אזריה, ממשיך לסלף את העובדות ודבק באגדת 11 הדקות. תגובתו של הלוחם לסכנה הברורה והמיידית ארכה שלוש שניות בדיוק. לאחר שהתפנה מפינוי חברו שנדקר, הבחין בכך שהמחבל חי ובועט, דרך את נשקו ב-90 מעלות וירה באופן מבוקר על מנת לנטרל את הסכנה. הדבר ארך, כאמור, שלוש שניות בדיוק".

ביום רביעי תינתן הכרעת הדין במשפטו של לוחם כפיר אלאור אזריה המואשם בהריגת מחבל בחברון. כזכור, בחג הפורים האחרון, ירה אזריה בראשו של מחבל שביצע פיגוע דקירה ופצע את חבירו ליחידה. לאחר שהמחבל שכב על גבו במשך דקות, טען הלוחם את נשקו וירה בראשו.