ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שישי) בתגובה להתפטרות שר הבטחון המודח מהכנסת, כי אם יעלון לא היה מתבקש לעזוב את המשרד ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח "משבר האמון" שהוביל להתפטרותו הבוקר.

"אני מצטער על החלטתו של בוגי יעלון. אני חושב שהוא היה צריך להמשיך להיות שותף מלא בהנהגת המדינה בתפקיד שר החוץ", אמר נתניהו.

"השינוי בחלוקת התיקים לא נבע ממשבר אמון" בין השניים: "הוא נבע מן הצורך להרחיב את הממשלה, וזאת כדי להביא יציבות למדינת ישראל. אני מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו – והוא לא היה מתפטר", אמר ראש הממשלה.

נתניהו התייחס לדבריו של יעלון על תופעת ההקצנה בחברה הישראלית שפוגעת בצבא, ואמר כי "צה"ל הוא צבא מוסרי. הוא שומר והוא ימשיך לשמור על ערכי המוסר הגבוהים ביותר – ובראשם טוהר הנשק. אין ולא תהיה על כך שום מחלוקת". נתניהו הוסיף ואמר כי "הניסיון להכניס את צה"ל ומפקדיו לוויכוח פוליטי הוא פסול, הוא מסוכן לדמוקרטיה".

על ביקורתו של יעלון על פניה החדשים של הליכוד אמר נתניהו כי "הליכוד מאמין בדמוקרטיה. הליכוד הוא תנועה לאומית ליברלית, תנועה שמחויבת לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הליכוד מבטא את הזרם המרכזי בעם, וככזה הוא מחויב לביטחון המדינה ולחתירה לשלום".

התפטרות יעלון

במסיבת העיתונאים שכינס בקריה בתל אביב, אמר יעלון: "הבוקר הודעתי לראש הממשלה, כי אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת. אין לי כוונה לעזוב את החיים הפוליטיים במדינה, ובעתיד אשוב להתמודד על ההנהגה של החיים הציבוריים של ישראל".

"נאבקתי בכל כוחי בניסיונות הפגיעה בבית המשפט העליון ובשופטי ישראל", אמר יעלון כרומז על שאיפות החקיקה של חבריו מן הליכוד, דוגמת יריב לוין וזאב אלקין. לדברי יעלון מדובר ב"תהליכים שתוצאתם פוגעת קשות בשלטון החוק ועלולה להיות הרת אסון למדינתנו.ככלל, החברה הישראלית היא חברה בריאה, והרוב בה שפוי וחותר למדינה יהודית, דמוקרטית וליבראלית".

יעלון ביכה את התרחקות חבריו בליכוד מהחזון שהוא רואה לנכון, לפיו מדינת ישראל צריכה להיות "מדינה המקבלת כל אדם באשר הוא אדם, ללא ההבדל דת, גזע, מין, מוצא עדתי או נטייה מינית. מדינה סבלנית וסובלנית לחלשים בה ולמיעוטים, שחובתנו לקרב ולא להסית נגדם. מדינה הנאבקת בחורמה בהדרת נשים, בהטרדות מיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת לנאשמת".

הרמטכ"ל לשעבר שהתפקד לליכוד עם שחרורו, לא התפטר עד כה ממפלגת הליכוד, אך תקף את מפלגתו שלו. "לצערי הרב השתלטו על ישראל, וגם על תנועת הליכוד, גורמים קיצוניים ומסוכנים, המטלטלים את הבית ומאיימים לפגוע ביושביו. זו לא תנועת הליכוד שהצטרפתי אליה – הליכוד של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין – ומן הראוי שהרוב המכריע של מצביעי הליכוד, ציבור שפוי, ממלכתי ואחראי, יבין את עומק השבר ואת הרוח המתלהמת שמשתלטת על התנועה".

אני מקווה שגם הציבור הרחב, מימין ומשמאל, יבין את המשמעות החמורה של השתלטות המיעוט הקיצוני על המרכז, ויאבק בתופעות הללו. זה בנפשנו. זה בנפשה של המדינה. לדאבון הלב, פוליטיקאים בכירים במדינה בחרו בדרך של שיסוי והפרדה בין חלקי החברה הישראלית, במקום לאחד ולחבר."

בהמשך הודה יעלון לקציני וחיילי צה"ל,לאנשי משרד הבטחון, הזכיר את המשפחות השכולות, חבריו שנפלו, וכן את אורון שאול והדר גולדין, שאת גופותיהם עדיין לא הצליח להביא לקבר ישראל.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20