על פי נתונים שפרסם עיתון '', כ-1,400 מתוך 3,246 מסתננים מאפריקה שעזבו מרצון בשנה שעברה את ישראל, היגרו לצפון ואירופה – יותר ממספר העוזבים לאוגנדה ורואנדה יחד. זאת למרות שאת ההגירה לארצות מוצאם מעודדת המדינה באמצעות הסכמים ומענקים מיוחדים בסך 3,500 דולר לכל אחד. מדובר בעלייה של כמעט פי שלושה ממספר העוזבים ליעדים אלה שנה קודם לכן.

תעשייה שלמה פועלת כדי להשאיר אותם בישראל. מסתננים. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
3246 מסתננים עזבו מרצון ב-2016. צילום: תומר נוברג, פלאש 90 (למצולמים אין קשר לכתבה)

 

"מהרגע שנחתתי פה הרגשתי בבית", סיפר ל'הארץ' דוויט דמוז, מאריתריאה שהיגר לקנדה, אחד מתוך 900 סך כל המסתננים שהיגרו לשם מישראל. "שש וחצי שנים בישראל בכיתי וביקשתי וצעקתי כדי להיות פליט, אבל פה אני לא מרגיש פליט", הוסיף, והכריז כי "אם אתה כבר פליט – זו האופציה הראשונה. אין מדינה שמטפלת בפליטים כמו ".

לפי 'הארץ', בקנדה נקלטים המסתננים מישראל ומקבלים מעמד של תושבות קבע במגוון דרכים, כאשר העיקרית שבהן היא קבלת חסות של ארגון מורשה ואזרח קנדי המתחייב לסייע לו להיקלט ולדאוג לצרכיו הבסיסיים בשנה הראשונה. כדי שהעסק יהפוך לחוקי, הם נדרשים להוכיח כי אינם יכולים לחזור לארץ מוצאם וכי אין להם פתרון אחר לטווח ארוך, לעבור בדיקות רפואיות ולהפקיד כ-25 אלף ש"ח שישמשו אותם בשנה הראשונה. יחד עם תושבות הקבע, מקבל המהגר גם זכויות סוציאליות וביטוח בריאות, ולאחר שלוש שנים, הוא יכול לקבל אזרחות קנדית.

"בישראל כל בוקר אתה מתעורר, הולך לעבודה, חוזר הביתה וביום הבא עושה את אותו דבר, אבל עדיין דואג מה יקרה מחר. מה יקרה כשאבקש לחדש את האשרה?", סיפר ל'הארץ' מסתנן נוסף מאריתריאה שהיגר לקנדה. "כשאתה רואה משטרה ברחוב, במיוחד כשאתה רואה את המכוניות של ההגירה, אתה חושב שאולי הם עוצרים אנשים, אולי יעצרו אותי. אתה כל הזמן חושב מה הצעד הבא. פחדתי כל הזמן ולא יכולתי לתכנן את העתיד. כל פעם עשו חוקים ומדיניות נגדנו, כל פעם קשה יותר".

המאמצים הועילו? 7 מסתננים חדשים מתחילת 2017. צילום: פלאש 90
המאמצים הועילו? 7 מסתננים חדשים מתחילת 2017. צילום: פלאש 90

 

1273 מסתננים עזבו – רק 7 חדשים הגיעו

נתונים שמפרסמת רשות האוכלוסין וההגירה מעידים על הגירה של 1,273 מסתננים שעזבו את ישראל מרצון בחודשים ינואר-פברואר-מרץ. באותם שלושה חודשים, אף מסתנן חדש לא אותר במעבר הגבול סהרונים, אולם 7 מסתננים חדשים אותרו בתוך הארץ. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נכנסו לישראל דרך חציית הגבול 15 מסתננים, ובחודשים שלאחר מכן מספרם צנח כמעט לאפס (רק 4 נכנסו מאז). נכון לסוף חודש מרץ, 39,274 מסתננים שוהים בישראל, כאשר סך כל המסתננים שנכנסו לישראל עד חודש אפריל האחרון עומד על 64,314. בכל שנת 2016, עזבו את ישראל מרצון 3,246 מסתננים.

בשנת 2016 חלה עליה מתונה (כ-3%) במספר הזרים הלא חוקיים שהורחקו מישראל בהשוואה לשנת 2015 (221,3 מול 116,3). העליה המשמעותית ביותר הייתה לגבי הרחקות של אזרחי אוקראינה (מ-737 ל-166,1) ו-רוסיה (מ-69 ל-127).

פליטים? על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, מספר מבקשי המקלט הגבוה ביותר בשנת 2016 היה דווקא של רוסים (6880), ואחריהם של גיאורגים (3668), לעומת 1,992 בקשות מקלט שהגישו אריתראים למדינה במהלך השנה.

דו"ח של האיחוד האירופי: לא נשקפת סכנה לחוזרים לאריתריאה

מכון המחקר של האיחוד האירופי, ה-EASO, הפועל על מנת להתוות מדיניות מקלט אחידה עבור כלל מדינות האיחוד, פרסם בתחילת ינואר דו"ח בנוגע למסתננים ומבקשי מקלט מאריתראה. על פי הדו"ח, הסכנה המאיימת על אריתראים שיפנו לשגרירות ארצם בבקשה לחזור אליה, היא מס בגובה 2 אחוז על הכנסתם ודרישה להסדרת מעמם מול השלטון. מממצאי הדוח עולה כי עם חזרתם לאריתריאה, יוכלו להישאר במדינה ללא כל חשש לעונש וללא כל חיוב לחזור ולשרת בצבא או בשרות הלאומי. עוד מגלה הדו"ח כי רבים עושים זאת ובכל שנה חוזרים למדינה אלפי , כולל אנשים שערקו מהצבא וזכו למקלט במדינות אירופאיות, על מנת לבקר ולנפוש במדינה ואף לחיות בה.

מדיניות ממשלת אריתריאה כלפי עריקים שנתפסו בתוך המדינה הוקלה משמעותית והעונשים הופחתו מאוד, קובע הדו"ח: מרבית העריקים שנתפסים נענשים בתקופת מעצר של כמה חודשים בלבד ואז מוחזרים לשרות. בחלק מהמקרים העריקים אינם נענשים כלל. יתירה מכך, מספר לא מבוטל של אנשים בגיל גיוס כלל אינם מתייצבים לשרות בעוד לממשלת אריתריאה אין משאבים להתמודד עם התופעה. כמו כן, מציין הדו"ח כי תנאי השרות הוקלו בשנים האחרונות והשכר עלה.

מפגינים אריתראים מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
מפגינים אריתראים מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

עוד נזכיר, כי בפברואר האחרון החליט בית המשפט לעניינים מנהליים בשוויץ לאשרר את הקביעה של משרד החוץ השוויצרי, לפיה אריתריאים שעזבו את אריתריאה באופן בלתי חוקי לשוויץ, לא יקבלו מעמד אוטומטי של פליט, אלא ייאלצו להוכיח רדיפה ממשית כדי לקבל אשרת שהייה במדינה. בחודש אוגוסט, קבע דו"ח של משרד הפנים הבריטי כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

בנוסף, דו"ח שנכתב על ידי האחראים על תחום ההגירה בממשלת שוויץ ונחשף בגל"צ, קובע כי ניתן להחזיר את המסתננים האריתריאים לארצם וכי לא נשקפת להם כל סכנה. זאת בשל הקלה במדיניות הענישה הממשלה ונוהל חדש בנוגע לעריקים אשר חוזרים מרצון.

הפטריוטים על הדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי אריתריאה

תופעה: מסתננים משתמשים בדרכונים מזויפים

התרמית החדשה של השוהים הבלתי חוקיים: בשבוע שעבר נחשף בעיתון 'ישראל היום' כי בנתב"ג מתרחשת לאחרונה תופעה שבמסגרתה נתינים זרים מאריתריאה משתמשים בדרכון ישראלי מזויף, ובאמצעותו הם מנסים לברוח ישראל.

במשטרה טוענים כי מדובר בתופעה ומנסים לשים את ידם על מזייפי הדרכונים. נכון לעכשיו, נעצרו מספר קטן של מסתננים ויוגש נגדם כתב אישום.

העיתון מפרסם כי במקרה שאירע בסוף השבוע האחרון, אריתריאי בן 35 הגיע לנתב"ג עם כרטיס טיסה ללונדון. כשעלה החשד שדרכונו מזויף, הוא נלקח לחקירה ושם סיפר כי רכש את הדרכון ב־10,000 דולר מאדם שאינו מכיר. מעצרו הוארך והערכה היא שיוגש נגדו כתב אישום.

לפני מספר שבועות נעצר אריתראי נוסף בשנות ה-20 לחייו שגם הוא ניסה לטוס מנתב"ג ללונדון באמצעות כרטיס טיסה מזויף. בחקירתו טען כי שילם כ-4000 דולר בעבור הדרכון. בכתב האישום שהוגש נגדו נכתב כי "העובדה שדרכונים מזויפים של אזרחים ישראלים 'משוטטים' להם ברחבי העולם גורמת, בין השאר, לכך שאזרחים רבים מעוכבים לשווא במעברי גבול שונים לצורך אימות זהותם". עוד נטען בכתב האישום, כי במקרים כאלה קשה לגלות אם אותו אדם היה מעורב בפלילים.

בהסדר הטיעון עימו, נקבע כי הוא ישלם קנס של 2,000 שקלים ונגזר עליו מאסר על תנאי של שלושה חודשים. פרקליטו קבל על המצב בבית המשפט לפיו "מצד אחד, המדינה מנסה לגרש ולהיפטר מאותם שוהים ממדינות , ומצד שני כאשר הם מנסים לצאת מגבולות המדינה הם נעצרים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.