קשה היה להירדם בלילה אחרי שקראתי את ספרה של נעה שטמלר, המתארת ביומן חושפני את החיים לצד ילדתה נגה הסובלת מסכיזופרניה. כניסות ויציאות תכופות לבתי חולים פסיכיאטריים, הצורך לדאוג לרווחתם של שאר הילדים, הרצון ההורי שהילד יהיה מוצלח כשאר הילדים והתנפצות החלום. על אף שהשמות המופיעים בספר הם בדויים, הרי שהסיפור כפי שמעידה שטמלר, קרוב לתיאור המציאות.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

הספר הכתוב בצורת יומן, מתחיל כבר בשלב הלידה בו הבחינה האם שהתנהגותה של הפעוטה איננה תקינה. הקוטביות בהתנהגותה של התינוקת שבאה לידי ביטוי בשמחה רגילה ומיד לאחר מכן בזעם בלתי עצור עוררו את חשדה. לאט ובאופן כואב עברה האם את כל השלבים עד לגילוי המחלה אצל נגה. פרצי אלימות קשים שלאחריהם באה בקשת סליחה מכמירת לב, פחד בלתי נשלט ממגע אנושי וקושי ביצירת יחסים בינאישיים, חידדו את ההבחנה אצל האם והצוות הרפואי והחינוכי שמדובר פה על דבר מה יוצא דופן. עד שהגיעה האבחנה, ואיתה אשפוזים ממושכים במחלקות פסיכיאטריות פתוחות וסגורות. כקורא מאוד קשה להישאר בלי עין בוכייה בקריאת הספר. כאב הלב פשוט גדול מנשוא.

שבויה בעמה כריכה גדול
, כריכת הספר

משפחת שטמלר גרה בישוב דתי ומטבע הדברים הרקע לסיפור מושפע מכך רבות. הביטחון היחסי של בעלה של נעה והאופטימיות הטבועה בו מעצבנים לפעמים את נעה, אבל היא מקבלת זאת בהבנה שלכל אחד יש את דרכי ההתמודדות שלו. גם החיים במשפחה עם חמישה ילדים מחייבים את האם להשקיע משאבים כפולים ומכופלים, אבל מצד שני הם גם מהווים כמקום של בריחה.

כמה מילים על נגה. קשה שלא להתאהב בילדה שמתמודדת עם גורל אכזרי. היא מתוארת בספר כילדה חזקה שיודעת שהיא צריכה להתמודד עם קולות שאינן בשליטתה, המהדהדים כל הזמן בראש שלה. קשה להאמין שילדה כל כך צעירה יכולה לומר לאמהּ שהיא "רוצה למות". כמה שזה עצוב. אבל לפעמים יש רגעים של חיוך מבעד לעצבות גם אצל נגה. חגיגת בת המצווה המתוארת בספר מרגשת מאוד, וכל כך שמחתי כקורא למצוא רגעים של שמחה.

יש לא מעט תהיות פילוסופיות בספר, כמו השאלה: האם המחלה היא חלק מן האישיות של הילדה או שמא מדובר בדבר נפרד. אבל אניח לכם איש איש למחשבותיו. יש לי רק תפילה אחת קטנה בלב: שהילדה-נערה  הזו תצליח לשמור על שפיות ולהמשיך להתמודד באומץ.

 שווה להציץ

גבריאל אלון חוזר. מתנקש ומרגל. הוא מתחיל את המסע שלו ברומא, כשגופה של אישה צעירה מתגלית בוותיקן. מות האישה עלול לפתוח קופת שרצים עולמית ולהוביל למאבק שסופו אפוקליפסה הדרכים מובילות מרומא לירושלים ולהר הבית, ונדמה כי הפעם גבריאל אלון ייאלץ להילחם באויבים מבית ומחוץ, בשדי העבר ובאסלאם הקיצוני. אם עדיין לא נסחפתם לעולמם של וגבריאל אלון, זה המותחן להתחיל בו. אם אתם מכירים ואוהבים את הסופר והגיבור הקבוע שלו, תמצאו פה את כל מה שגרם לכם לחבב אותו מלכתחילה. הוא אורח קבוע בראש רשימת רבי־המכר של ה'ניו יורק טיימס' וספריו זכו להצלחה בעולם ובישראל.

כריכת הספר
כריכת הספר


:עוד באותו נושא