הפגנת המסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

היום (ב') הודיע על עם סוכנות האו"ם לפליטים (UNHCR) לתכנית הקליטה של 16,250 במדינות המערב, ביניהן ואיטליה, אלא שבממשלות המדוברות הופתעו מההצהרה והכחישו כי קיבלו בקשה כזו בעבר.

בתגובה רשמית שפורסמה על ידי משרד הפנים הגרמני נכתב: "איננו מכירים כל בקשה קונקרטית של ישראל להעברה של מאפריקה בגרמניה באמצעות ה-UNHCR". גורמים ממשלתיים סיפרו לרשת הטלוויזיה ZDF, כי "הופתעו מההודעה" וכי היא "לא תואמה עם ברלין". עם זאת, משרד הפנים הגרמני ציין בהודעתו כי גרמניה אכן לוקחת חלק בתכנית של של הסוכנות, וכי "נמשיך למלא את חובתנו ולעשות זאת בעתיד".

לפי נתוני משרד הפנים הגרמני, קרוב ל-3,000 בני אדם כבר נכנסו לגרמניה כחלק מהתוכנית להעברה של ה-UNHCR בארבע השנים האחרונות, וקיבלו מעמד פליט או הגנה זמנית. באופן כללי, פליטים מאריתריאה, שהם הרוב המכריע של מי שאמורים לעבור מישראל למדינות המערב בתוכנית עליה הכריז היום , זוכים להגנה ולמעמד פליט בגרמניה, כמעט ללא יוצאי דופן.

כלי התקשורת בגרמניה התייחסו בהרחבה הערב לתוכנית הישראלית, כשהכותרות הראשיות באתרי העיתונים המובילים עסקו בה. גרמניה נמצאת בעיצומו של דיון ציבורי בנוגע לאינטגרציה ולקליטת מהגרים, אחרי ש-1.3 מיליון בני אדם נכנסו לשטחה מאז קיץ 2015, בנושא שהפך לשנוי במחלוקת מבחינה פוליטית. שר הפנים החדש של גרמניה, , הבטיח לנקוט מדיניות יד קשה כלפי מי שבקשתם למקלט תידחה, ופועל לצמצם את מספר המהגרים, הפליטים ומבקשי המקלט הנכנסים לגרמניה.

גם ממשלת הכחישה כל מעורבות בהסכם, והבהירה כי הנושא לא עלה בדיונים בין המדינות. לפי העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", ממשלת הודיעה רשמית, כי "ההסכם בין ישראל ל- UNHCR אינו כולל שום הסכם לגבי ". העיתון דיווח כי לשכת ראש הממשלה נתניהו הבהירה בתגובה כי ראש הממשלה נקב בשמה של "רק כדוגמא" למדינה שאליה יועברו פליטים אפריקאים במסגרת תכנית ה- UNHCR, וכי הסוכנות תישא באחריות המלאה על קליטת הפליטים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.