אחרי שנה לא פשוטה, הגיעה אמש חברת טבע להחלטה על תכנית קיצוצים חדשה במסגרתה תצא החברה ממרבית פעילותה בישראל. ההחלטה כוללת פיטורים רבים של עובדי טבע בישראל, כמחצית מכוח העבודה שלה בארץ. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה בנושא ל'לפני כולם'.

אז טבע נפרדת משורה ארוכה של מפעלים ומפטרת אלפי עובדים, יש עוד דרך להציל את העובדים?

"בוודאי שיש דרך. מדובר באסון מאוד גדול, בטבח המוני בעובדים. 3,500 עובדים זה המעגל הראשון, עליהם יש עוד הרבה מאוד עובדי קבלן שאף אחד לא מדבר עליהם ועוד ספקי שירותים. מדובר באסון למשק, לא פחות, וכן – יש מה לעשות. אני קוראת לשר האוצר כחלון וליו"ר ההסתדרות ניסנקורן להשתמש בכל הכלים שיש בידיהם כדי להפוך את הפיטורים ההמוניים האלה לבלתי משתלמים לטבע, ואפשר לעשות את זה, יש כלים. הם עדיין נהנים מהטבות מס מפליגות, יש להם שומת מס פתוחה של ארבע שנים שאפשר להתחשבן איתם. השבתה טוטאלית של המשק תהיה מאוד מאוד יקרה. כל זה כדי להציל את אותם אלפי עובדים ובמינימום לאפשר להם ללכת הביתה עם איזשהי הבטחה של קיום בכבוד, מן מצנחון זהב קטן, לא המצנחים המושחתים של המנהלים, אבל יש מה לעשות".

ובכל זאת, מה שהוביל לפיטורי הענק היא ההתנהלות הכלכלית הכושלת של החברה. למה שהמדינה תשלם על הטעויות של ההנהלה, אחרי שהיא גם ככה נותנת לה הטבות מפליגות?

"המדינה שילמה להנהלה, זו בדיוק הייתה השגיאה, שכל הטבות המס המטורפות האלה. במשך עשר שנים שילמו 0% מס בלי להתחייב על היקפי תעסוקה. המדינה רק נתנה ונתנה והחברה רק לקחה ולקחה, וכהרף עין, בגלל שגיאות של מנהלים, לא בגלל שגיאות של העובדים, אותם מנהלים הולכים הביתה עם שלל רב מאוד. קאר שולץ המנכ"ל מסתובב כאן בארץ עם יגואר חדשה שקנו לו, עם מענק חתימה שהוא קיבל של 35 מיליון דולר, ובזמן הזה שולחים הביתה את העובדים שנתנו את חייהם למפעל הזה ותפקדו כמו שצריך, שלא כמו ההנהלה. לכן אני אומרת, למדינה של שוט, היא לא צריכה לתת להם כסף – היא צריכה לקחת להם חלק מההטבות שניתנו להם, ושוב אני אומרת – יש כלים, אלה לא דיבורים בעלמא".

לפני כולם

לפני כולם