שר הבינוי והשיכון יואב גלנט הורה לחדש את העבודות להקמת היישוב , שעתיד לקום בצפון הנגב. את ההחלטה קיבל גלנט כיוון שלדבריו, “הדרך לטפל בהשתלטות הלא-חוקית של על אדמות הנגב היא באמצעות יצירת רצף של ישובים, שיחזירו את השליטה למדינת ישראל וימנעו רצף פלסטיני מהר חברון ועד מרכז הנגב”. עוד הוסיף שר הבינוי, כי “מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית עם שוויון זכויות לכל, אבל לצד זכויות אלו קיימות חובות ובראשן כיבוד החוק”. את העבודות להקמת היישוב החל לחדש בימים האחרונים הקבלן, תחת אבטחת המשטרה ובסיוע והשיכון, וכעת הורה גלנט למשרדו לחדש בהקדם את הפיתוח ב- 100 המגרשים הראשונים לשיווק.

תכנית המתאר הסופית שאושרה ליישוב חירן. בצהוב – המקבץ הבלתי חוקי ביחס לתכנית המתאר. תמונה: 'רגבים'
תכנית המתאר הסופית שאושרה ליישוב חירן. בצהוב – המקבץ הבלתי חוקי ביחס לתכנית המתאר. תמונה: ‘רגבים’

 

בשנת 2002 החליטה הממשלה על הקמת 14 יישובים בנגב הצפוני, בהם חירן. על פי תנועת ‘רגבים’, במקביל להחלטה זו, הקימה ממשלת ישראל בעשור האחרון, 11 יישובים המיועדים אך ורק למגזר הבדואי, המכונים ‘יישובי אבו בסמה’. מאז ההחלטה על הקמת חירן, פצחו בדואים בני שבט אבו אלגיען המתגוררים בפזורה בלתי-חוקית המכונה על ידם ‘’, שנמצאת בתחומי היישוב המיועד, במאבק משפטי וציבורי נגד הקמת חירן, המתנהל בארץ ומחוצה לה. זאת בהובלת ארגוני השמאל הקיצוני ‘עדאללה’ ו’במקום’.

אולם בתחילת מאי 2015, חתם בית המשפט העליון את ההליך המשפטי שנמשך למעלה מעשור, וקבע כי אין שום מניעה להקמת היישוב. השופטים קבעו כי אין לעותרים כל בעלות או זיקה מחייבת לקרקע ודחו את טענת הקיפוח והגזענות בשתי ידיים. בית המשפט ציין כי בפני תושבי פזורת ‘אום אל חירן’ פתוחה הדרך לגור בכל מקום חוקי בו יחפצו.

שר השיכון והבינוי יואב גלנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
“הדרך לטפל בהשתלטות הלא-חוקית של בדואים על אדמות הנגב”. שר השיכון והבינוי יואב גלנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

קבוצת ההתיישבות הראשונית לישוב חירן התגבשה כבר ב-2008, ונכון לעכשיו היא מונה מעל 30 משפחות ומעל-100 ילדים המתגוררים במחנה זמני סמוך ליבנה. הגרעין מורכב מאנשי חינוך, אנשי בטחון, רופאים, והייטקיסטים, אשר הגיעו ברובם מאזור ירושלים ומרכז הארץ.

חירן הוא ישוב בהקמה אשר עתיד לקום על אחת משלוחות הר חירן, הממוקם על הציר שבין מיתר לערד, בצפון מזרח הנגב. חירן נוסדה על בסיס החלטת ממשלה משנת 1996 להקמת ארבע ישובים קהילתיים בצפון הנגב. כך על פי תנועת ‘אור’ להתיישבות בנגב ובגליל, המלווה את ההקמה. הישוב החדש עתיד לאכלס כ-2400 משפחות, המהוות כ-10,000 תושבים. את התכנית להקמת חירן מקדמים משרד ראש הממשלה, משרד הבינוי, החטיבה להתיישבות, משרד הפנים, קרן קימת לישראל, משרד -גליל, מועצה מקומית מיתר, הסוכנות היהודית, קק”ל אנגליה וארצות הברית ותנועת ‘אור’.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.