מחר, יום ב׳ 7.11 יחלו ממוקדים באזור והירדן ההררי אחר החייל הנעדר מאז 17.8.1997.

במהלך השנים נעשו מאמצים רבים לאתר את החייל הנמשכים גם היום בהיבטי החקירה, החיפושים והמאמץ המודיעיני. מדובר בריכוז מאמץ של מספר יחידות העובדות בשיתוף פעולה מתוך תקווה לגלות ממצאים חדשים שיאירו אור על המקרה.

גיא חבר
גיא חבר

מדוברות צה”ל נמסר כי למדינת ישראל ולצה״ל מחויבות עמוקה לבניה הנעדרים ולאלו הנמצאים בשבי, “צה״ל ימשיך לעשות כל שביכולתו על מנת להביא לפתרון מקרה היעדרותו של גיא חבר”.
בצה”ל הדגישו כי “אין במאמץ זה בכדי להצביע על כיוון זה או אחר בחקירה”.

גיא חבר צהל מאז 17 אוגוסט 1997. נראה לאחרונה ברמת הגולן סמוך לגבול הסורי לבוש מדים, מצויד בנשקו האישי, דיסקית ותעודת שבוי.

לאחר שהחיפושים באזור לא העלו דבר החלה פעילות דיפלומטית מחוץ למדינת ישראל לסייע בהשגת מידע אודות הימצאו של גיא בסוריה.

בשנת 2005 התגלה כי הכומתה של חבר נמצאת ביחידה לאיתור נעדרים. ייתכן שהיא נמצאה ימים ספורים לאחר היעדרותו, אך בשל סכסוך בין המשפחה לבין קצינה ביחידה הוסתרו הכומתה וכן מידע נוסף מפני המשפחה. לאור זאת עלו טענות בדבר שיבוש החקירה ורשלנות מצד צה”ל בניסיונות לאתר את חבר. רינה חבר, אימו של גיא, טוענת כי “עד היום צמרת אכ”א מסתירה את האמת מהמשפחה ורק ממכתב לרמטכ”ל מתברר היכן הייתה הכומתה”.

בפברואר 2007 הודיע ארגון סורי בשם “ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן” כי הוא מחזיק כשבוי בחייל וכי תמורתו הוא רוצה את האסירים הדרוזים הכלואים בישראל. אולם לא ניתן אישוש ממערכת הביטחון או מסוריה לטענה שהחייל אכן נמצא בשבי של ארגון זה.

בחודש יולי 2009 פתחה ישראל בפעילות דיפלומטית אינטנסיבית במגמה לברר כל מידע שיש לסורים בקשר לגיא. תשובתו של הנשיא הסורי הייתה שיבדוק העניין.
כמו כן הבטיח ראש הממשלה שימונה איש קשר שיתאם את כל הפעילות מול גופי הביטחון של מדינת ישראל.

ב-2010 הגיעה למשפחת חבר עדות של גרמניה המתגוררת בישראל הטוענת כי זיהתה את החייל כמי שראיין אותה בעברית בכלא הסורי בו הוחזקה במשך 12 יום בשנת 2005. העדה נחקרה גם במשטרה בישראל.

לפני כשבוע דווח על החיפושים בפעם השלישית מאז נעדר, הפעמים הקודמות היו ב2013 ו-2015 ובשתיהן החיפושים לא העלו דבר. על פי הדיווחים, החיפושים יתמקדו בתא שטח מצומצם, בסמוך לבסיסו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.