היום צפויה הכנסת לאשר בקריאה ראשונה את חוק קיזוז משכורות . הדיון במליאה מגיע על רקע פוליטי סבוך מאוד הכולל גם את האפשרות לפיזור הכנסת, אך היא רלוונטית מתמיד. אמש אושר תקציב 2018 של על סך 5.8 מיליארד דולר ובו שתי בשורות משמעותיות עבור ישראל: האחת, תשלום המשכורות למשפחות מחבלים נמשך, והשנייה היא תקצוב מותנה מלא של 20 אלף פעילי חמאס. כך פרסם הבוקר כתב כאן, גל ברגר.
תקציב הרשות מורכב למעשה מכספי המסים הישראלים, גבייה פנים-פלסטינית וסיוע בינלאומי. בתקציב הרשות שקודם על ידי ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה אושרה גם העברת 1.1 מיליארד ש"ח למחבלים השוהים בבתי הכלא הישראליים כמו גם למשפחותיהם. על פי נתוני מתאם הפעולות בשטחים, הרשות מעבירה בין 7% ל-10% מתקציב הרשות לצרכים אלו.
את הצעת החוק לקיזוז , אותה יזם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), אישרה לקריאה ראשונה ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד). לפי ההצעה, שהפכה לממשלתית, יקוזזו המשכורות והכספים שמעבירה הרשות הפלסטינית למחבלים ולבני משפחותיהם, מכספי המסים אותה גובה ישראל עבור הפלסטינים.
משפחות מחבלים. צילום: נאסא אשטייה, פלאש 90

 

ח"כ שטרן אומר היום לערוץ 20 בתגובה לחידוש התקציב למשכורות מחבלים: "מדינת ישראל מעבירה מדי שנה לרשות הפלסטינית כספים שהיא אוספת עבורם, מיליארדי שקלים. הרשות הפלסטינית, כל שנה, מעבירה למעלה ממילארד ש"ח למשפחות של טרוריסטים. אין ספק שהדבר מעודד טרור, דוחף את הטרוריסט המועמד להיות הטרוריסט הבא".

"אנחנו השתגענו, למה לא חותכים את הכסף הזה?", שואל שטרן. "למה מעבירים להם כספים שיעבירו לאנשים שיהרגו אותנו? כאילו אנחנו נותנים להם נשק בשביל שיהרגו יהודים, ישראלים. הגיע הזמן לשים לזה סוף. השאלה היא איך לא עשינו את זה עד עכשיו".

שטרן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

נוסיף כי הנוסח עליו תדון המליאה מאמץ את ההגדרה הרחבה לפעיל טרור מתוך הצעת החוק הממשלתית אשר אושרה השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה החליטה לקבל את הצעתו של עו"ד מוריס הירש, לשעבר ראש התביעה הצבאית ביהודה ושומרון וכיום נציג "מבט לתקשורת הפלסטינית", ולקבוע כי הדו"ח אשר יגבש שר הביטחון על היקף התמיכה הכספית בפעילי טרור יכלול את התמיכה הניתנת לא רק ע"י הרשות הפלסטינית במישרין, אלא גם ע"י כל מי שפועל מטעמה, וזאת בנוסף לאש"ף, אשר כבר היה בנוסח הצעת החוק המקורי.

בנוסף, הוועדה החליטה להוריד את הסעיף בהצעת החוק אשר מעניק את הגמישות לחברי הקבינט וקובע על מה יתבסס הדו"ח אותו יגבש שר הביטחון. שיקול הדעת יישאר בסמכות שר הביטחון.

 

הרשות תשלם לפעילי חמאס?

במקביל, סעיף תקציבי נוסף שאושר ברשות הפלסטינית כולל, לראשונה מאז 2007, כולל גם מתן משכורות לפעילי חמאס, סעיף אשר יופעל רק אם חמאס יאפשר לרשות לגבות מסים ברצועה. סעיף זה יתקיים רק אם הסכם הפיוס שנחתם בין פתח וחמאס בשנה שעברה, במסגרתו הסמכויות האזרחיות יועברו לידי הרשות הפלסטינית, יצא לפועל.
מנהיג חמאס, יחיא סינוואר. צילום: פלאש 90
לפי דיווח ב"טיימס אוף ישראל", אנשי חמאס שיזכו למשכורת אינם משויכים למנגנון הביטחוני או לזרוע הצבאית של חמאס, אלא רק לשירותים האזרחיים. נזכיר כי בחמאס מתנגדים לזניחת המאבק המזוין בישראל, גם לא בתמורה לפיוס עם הרשות הפלסטינית. כמו כן, בחמאס העבירו דרישה לפיה עובדיה יהפכו לעובדי ממשלה כחלק מכל הסכם שיסיים את הסכסוך עם פתח, בראשו עומד יו"ר הרשות מחמוד עבאס.

"הנשיא עבאס וממשלתו מוכנים לקבל את הסמכות המלאה לכל מה שקורה ברצועה, אמר חמדאללה. "הרצועה היא חלק מהותי מהמולדת והמדינה הפלסטינית".:עוד באותו נושא