תם המשבר בקואליציה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון נפשו היום (ה') וסיכמו כי תאגיד השידור הציבורי יעלה לשידור כמתוכנן, אך עם חוקי פיקוח שמיועדים למתן את כוחה של התקשורת. החוק מתואם עם כלל סיעות הקואליציה בממשלה.

מלשכת רה"מ נמסר: "הקואליציה תתמוך בחוק התקשורת ללא שינויים וזאת בהתאם למחוייבות הקואליציונית"

מתוך "הפטריוטים". ימים א'-ה' ב-22:00

במקביל, דוד ביטן יו"ר הקואליציה אמר בראיון לאתר YNET:  "אנחנו לא רוצים את התאגיד, וגם אם יקום – סופו להיסגר. לא נאפשר לתאגיד הזה לתקוף את הליכוד מהבוקר עד הערב".

בטרם המשבר הגיע לפיתרון, אריה דרעי שר הפנים אמר: "אני לא מתכוון להישאר בממשלה שתחיה על קלקולים ועל 'לחסל אחד את השני'. אם לא יתעשתו כולם, עדיף ללכת לבחירות. כפי שאמרתי אתמול, בגיבושון שהיה אמור להיות גיבושון, ממשלות לא נופלות על דברים גדולים אלא על דברים קטנים. חבל. אני רואה שזה הולך ומחריף".

לא הופעל לחץ על חברי הוועדה. ח"כ ביטן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ ביטן. "לא רוצים את התאגיד". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשבר הקואליציוני התרחש על רקע המחלוקת בין שר האוצר לראש הממשלה על הקמת תאגיד השידור. אתמול ראש הממשלה תקף בחריפות את התנהלות תאגיד השידור הציבורי. בפוסט שפורסם הפייסבוק שלו, רה"מ כתב: "אני רוצה להגיד לכם בגלוי: ההחלטה להקים את השידור הציבורי התקבלה בממשלה הקודמת, היא לא התקבלה בממשלה הזאת. ואני הייתי ראש הממשלה ואני נושא באחריות, בסוף, על החלטה שאני אומר לכם ביושר – החלטה שגויה. ורצינו לתקן אותה, כי אפשר לעשות שגיאות ואפשר גם לתקן אותן. ולצערי לא הגענו להסכמות. אני אומר את זה לאלה שמפגינים בחוץ, מפגינים שם עובדי רשות השידור: גם שגיאה אפשר לתקן, זה לא מאוחר מדיי".

ראש הממשלה אמר כי הוא לא מוכן שתאגיד השידור הציבורי יבזבז לשווא את כספי הציבור כפי שקרה ברשות השידור. לפיכך, ראש הממשלה קרה לכחלון לקחת אחריות על הנושא. "אני לא יכול להבין איך 700 מיליון שקל ישארו בלי פיקוח ציבורי. אני לא מכיר דבר כזה. זה כמעט שלושת רבעי מיליארד שקל! מאות עובדים, חלקם מנוסים, ותיקים, שהולכים הביתה. וזה לא מאוחר מדיי לתקן. אני אומר לידידי משה, בוא נשלב ידיים – בוא נעשה את התיקון הזה. לא מאוחר מדיי לתקן – במסגרת התקציב. כי העובדים מוכנים, הם אומרים לנו: אנחנו מוכנים לעשות את כל התיקונים, להצטמצם, לקצץ. לא מאוחר מדיי לתקן. מה שצריך לעשות זה לקחת הפוגה של חצי שנה, להאריך את זה ולמצוא את הפתרון. זה ראוי, זה הכרחי״.

נתניהו כחלון דרעי פלאש 90
דרעי, נתניהו וכחלון. צילום: פלאש90

כמו כן, ראש הממשלה נתניהו התייחס לפרסום בערוץ 20 שחשף כי אחת מעובדות התאגיד פרסמה בטוויטר פוסט שתומך במחבל. "איך יראה השידור הציבורי תחת התאגיד? כתבת של תאגיד השמאל היללה מחבל. הייתם מצפים שהיא תפוטר? לא, היא רק ״מושעית״. בתאגיד השמאל בוחרים לתת מקום לתומכי מחבלים.

מנגד, כחלון לא מביע שביעות רצון מכוונתו של ראש הממשלה נתניהו למתן את כלי התקשורת. במסגרת כנס "קו לידידות" בתל אביב כחלון אמר: "איך אומרים החבר'ה? כחלון ונתניהו כבר לא". כמו כן, בתחילת השבוע כחלון אמר לניב רסקין בגל"צ כי הוא "לא יתן שיסתמו לתקשורת את הפה".

אלעד שור

אלעד שור