אסירים בכלא. צילום: אילוסטרציה: וויסאם נסאר, פלאש 90

 

: בארגון הנשים נעמ"ת דרשו היום (א') מהשר לביטחון פנים לחקור באופן מיידי את הטרדת הסוהרות בבתי הכלא שנחשפה בחדשות 20. בסוף השבוע פנתה אל השר ח"כ שולי ממועלם-רפאלי להפעיל את מלוא כובד משקלו במטרה למנוע את טיוח המקרים.

יו"ר , גליה וולוך, שיגרה הבוקר מכתב דחוף לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ולנציבת , רב גונדר עפרה קליגר, בעקבות החשד לכאורה להטרדות מיניות שעברו סוהרות תוך שיתוף פעולה של הממונים. וולוך קראה לחקור באופן מידי ויסודי חשדות חמורים ביותר לכאורה, לפיהם סוהרות הוטרדו מינית על ידי אסירים, תוך ידיעה ואף שיתוף פעולה מצד הממונים עליהן בשב"ס. וכן לחקור האם אירעו אירועים דומים בבתי כלא אחרים ולקבוע קריטריונים ברורים ומערך בקרה קפדני להצבת סוהרות בבתי כלא, בהם מרצים את עונשם עבריינים גברים.

"הזדעזענו מהפרסום ממנו עולה, לכאורה, כי סוהרות הוטרדו מינית על ידי  אסירים ביטחוניים, כאשר דברים נעשים לכאורה לא רק בידיעתם של בכירים בכלא. הכל, לכאורה, על מנת לשמור על שקט תעשייתי בין כתלי הכלא. חמור מכך, כפי שעולה לכאורה, מהפרסומים, סוהרות, שניסו להתלונן או לעבור אגף, לא רק, שלא זכו למענה, כמתבקש על פי החוק, אלא, שזכו, לכאורה ליחס משפיל, איומים וכיו"ב מצד בכירים בכלא. מהפרסומים עולה עוד כי גם לאחר פרסום הפרשה בתקשורת, הכחיש תחילה, שירות בתי הסוהר את הדברים. ורק בהמשך, מונה קצין בודק לבדיקת השלכות האירוע בבית הסוהר", כתבה וולוך.

"מיותר לציין כי אם יש ממש בטענות, הרי שמדובר בהתנהלות חמורה ביותר, העולה כדי עבירות פליליות ממש. הדברים חמורים פי כמה כשהחשודים הם לא פחות משומרי הסף של מערכת האכיפה והתנהלותם מעבר להיותה עבירה חמורה גורמת למשבר אמון חמור של הציבור במערכת אכיפת החוק. יתרה מכך, מי יכול להבטיח כי סוהרות בבתי כלא אחרים אינן חשופות להתנהלות עבריינית דומה?", תהתה יו"ר נעמ"ת.

את פנייתה סיכמה וולוך בדרישה מהשר ארדן ומנציבת שירות בתי הסוהר "לפתוח בחקירה יסודית לא רק ביחס לאירועים שפורסמו, אלא גם לבדוק האם אירעו אירועים דומים בבתי כלא אחרים. וכן לקבוע קריטריונים ברורים להצבת סוהרות בבתי כלא בהם מרצים את עונשם עבריינים גברים, תוך יצירת מערך בקרה קפדני. זאת באופן שלא תהיינה נתונות לגחמות של הממונים עליהן ובוודאי שלא האסירים".

"עולות שאלות על מעורבות בכירים בשב"ס בסרסור סוהרות וחיילות ובטיוח"

ח"כ , יו"ר סיעת הבית היהודי, התייחסה בפנייתה ביום חמישי לשר ארדן לענישה, להשפלות ולהערות הגזעניות כלפי הסוהרות שהתלוננו. "לפי עדויות אלו ולפי השקט הבלתי נתפס סביב הפרשה אני תוהה האם המעורבים בפרשה פועלים באופן שיטתי לטיוח המקרים ולהקטין את רמת חומרתם".

ח"כ שולי מועלם רפאלי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריה, "ניכר כי גם הסוהרות והחיילות עצמן איבדו אמון במפקדיהן שכן דווח גם על מקרה שבו חיילת פנתה לעזרה, לא אל מפקדיה כי אם אל מנהיג המחבלים בכלא בו היא שרתה. בהמשך פורסמו עדויות נוספות בהן עולה כי בכירים בשירות בתי הסוהר יחד עם מפקדיהן אוסרים על הסוהרות לחשוף את המקרים וכי מתנהל ציד מכשפות מחשש שמקרים נוספים יחשפו בתקשורת".

"כמי שעוסקת רבות במאבק בהטרדות מיניות עולה כי מדובר כאן על אחת הפרשות החמורות ביותר אליהן נחשפנו .עולה הרושם הקשה כי ההטרדות המיניות הן חלק משיטת עבודה שנועדה להשיג שקט תעשייתי מצד האסירים. עולות שאלות על מעורבותם של בכירים בשב"ס בסרסור סוהרות וחיילות ובטיוח המעשים והקטנת חומרתם. מהדיווחים עולה כי אין זה מקרה נקודתי אלא תופעה הקיימת במספר בתי כלא ביטחוניים ומי יודע האם לא בבתי כלא נוספים. הקורבנות הן סוהרות וחיילות חלקן בגילאי 18-19, המאבדות אמון במפקדים", הוסיפה יו"ר סיעת הבית היהודי.

"אני פונה אליך בבקשה להפעיל את מלוא כובד משקלך כדי למנוע את טיוח המקרים ולאפשר ניהול חקירה תקין, אל מול הניסיונות לזהם את החקירות ולהשפיע על העדויות. בנוסף, יש לפעול במלוא חומרת הדין כלפי המעורבים בפרשה מתוך שב"ס , ובשלב הראשון השעיית כל המעורבים בפרשה הקשה הזו. מעבר לכך על שירות בתי הסוהר להעמיד באופן מיידי סיוע לאותן חיילות שנפגעו", כתבה מועלם-רפאלי לארדן.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.