יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן,בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
, אתמול בריאד. צילום: רויטרס

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן העניק ריאיון ל’גרדיאן’ הבריטי ובו סיפק מספק התבטאויות יוצאות דופן לגבי כוונותיה של ארצות להיפתח לעולם ולמערב. בין היתר טען בן סלמאן כי במהלך 30 השנים האחרונות בחרה ארצו בדוקטרינה דתית קיצונית, כתגובה למהפכה האיראנית שמנהיגיה של לא ידעו “כיצד להתמודד עמה”. כעת מבקש יורש העצר להחזיר לארצו את “האסלאם המתון”.

“אנחנו חברים ב- G20, אחת מהכלכלות הגדולות בעולם, ונמצאים בתווך בין שלוש יבשות”, אמר הנסיך. “לשנות את סעודיה לטובה פירושו לעזור לאזור, ולשנות את העולם. זה מה שאנחנו מנסים לעשות. ואנחנו מקווים לקבל תמיכה מכולם”.

שר ההגנה מוחמד בין סלמן עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
בפגישה עם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום: רויטרס, 

“ב- 30 השנים האחרונות לא היינו . ב- 30 השנים האחרונות זה לא היה המזרח התיכון. אחרי ב- 1979, אנשים רצו להעתיק את המודל למדינות שונות, אחת מהן היא סעודיה. לא ידענו כיצד להתמודד. והבעיה התפשטה בכל העולם. עכשיו הזמן להיפטר מזה”.

“אנחנו פשוט חוזרים לדרך שלנו – שפתוח לכל הדתות. 70 %מהסעודים הנם בני פחות מ- 30, בכנות אנחנו לא נבזבז יותר מ-30 שנה מזמננו על מאבק בחשיבה קיצונית, אנחנו נהרוס אותה עכשיו ומיד”.

בחודש שעבר דווח כי בן סלמאן ביקר בישראל בתחילת ספטמבר. הנסיך לווה בפמליה רמת דרג, שהואסלארכבה בין היתר גורמי ביטחון סעודים בכירים, ביניהם הגנרל אנואר אשקי. ביוני השנה מונה הנסיך בצעד חריג כיורש העצר לממלכה. בן סלמאן בן ה-31 המשמש גם כשר ההגנה, עתיד לרשת את אביו בן ה-81  שעל פי חלק מהפרסומים אינו בקו הבריאות.

 

 

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.