אלישע לוי, מאמן הנבחרת הלאומית, נמצא בצרפת בטורניר היורו. לוי לא יצא לחופשת הקיץ, הוא מסתובב בצרפת עם קלסר עבה ומידי יום הוא ממלא כמה דפים.

נבחרת ישראל לא העפילה ליורו אבל אלישי לוי יצא להכין שיעורי בית כדי שהנבחרת הלאומית אולי תצליח להפתיע ולהגיע למונדיאל ברוסיה בעוד שנתיים. שלוש יריבות של ישראל במוקדמות המונדיאל משחקות ביורו, האלופה ספרד, איטליה ואלבניה. כן אלבניה. הופעה היסטורית של הנבחרת שבישראל הגדירו את שחקניה ששחקו בעבר בישראל כמדינת עולם שלישי.

אלישע לוי.
אלישע לוי.

לוי יודע כי גם אם ימלא כמה מחברות ויחזור ארצה עם תיקיות מסודרות כמו תלמיד בכיתה א׳ המשימה לעבור את נבחרות ספרד ואיטליה היא כמעט בלתי אפשרית. המשחק הראשון של ישראל במוקדמות המונדיאל יהיה בתחילת ספטמבר, עוד קצת פחות משלושה חודשים ואחרי הצפייה בהצגה של האיטלקים במשחק הראשון נגד בלגיה, שנחשבת לאחת המועמדות לזכייה ביורו, אלישע לוי ודאי לקח כדור נגד כאבי ראש. היכולת המדהימה של איטליה והניצחון הקליל על הבלגים שעשו לנבחרת של אלי גוטמן בית ספר במוקדמות היורו הכניסו את אלישע לוי ללחץ גדול יותר. נכון, הנבחרת שלנו שובצה לבית הכי קשה שאפשר לקבל, אבל, היו דברים מעולם, היו הפתעות, היו סנסציות ואחת מהן, נבחרת הולנד. אחת הנבחרות הטובות בעולם שהעפילה לגמר גביע העולם רק לפני שש שנים ומדורגת בצמרת הכדורגל העולמי לא הצליחה אפילו לסיים במקום השלישי במוקדמות. הסיפור הבא מוקדש גם לאלישע לוי. דווקא נבחרת הונגריה יכולה לספק ללוי ולכדורגל הישראלי סיבה לאופטימיות.

במחנה האימונים של נבחרת ישראל באוסטריה לפני כשבועיים, הגיע לבקר באימון הנבחרת אחד מאנשי ההתאחדות האוסטרית. הנציג התלהב מההצלחה המסחררת של אוסטריה במוקדמות היורו, הזכיר לנו שאוסטריה השיגה 28 נקודות מתוך 30 אפשריות והתלהב שהאוסטרים נתנו הצגות וסיימו ראשונים בבית בו היו רוסיה ושבדיה. הוא סיפר על ההכנות שלהם ליורו בצרפת. הוא אמר בין השאר שמצפה להם משחק ראשון קשה נגד נבחרת הונגריה השכנה. בנבחרת עודדו אותו ואמרו לו שהאוסטרים יפרקו את הונגריה. בנבחרת זלזלו בהונגרים והמארח שהתארח עזב את האימון מעודד.

נבחרת ישראל .צילום: יונתן שינדל פלאש 90
נבחרת ישראל .צילום: יונתן שינדל פלאש 90

בלובי של מלון הנבחרת, כאשר אלישע לוי הקרין לשחקנים שלו קטעי וידאו לקראת משחק הידידות בסרביה, סיפר לי אחד מאנשי הנבחרת את הסיפור הבא. ״לפני אחד המשחקים שלנו במוקדמות היורו, אלי גוטמן המאמן יושב בלובי עם דף ועט ועושה לעצמו כל מיני חישובים איזה נבחרת עדיפה לנו במשחקי הפלייאוף. הוא אמר שכל הנבחרות כמעט טובות מאוד ועדיף לקבל את הונגריה שהיא הכי חלשה. רציתי לומר לו שלא בטוח בכלל שאנחנו נגיע למשחקי הפלייאוף אבל התביישתי כי גוטמן היה אופטימי ובטוח שנסיים במקום השלישי״.

לא רק גוטמן ואנשיו בנבחרת היו אופטימיים שנסיים במקום השלישי ורצו להגריל את הונגריה בפלייאוף, גם בהתאחדות לכדורגל התפללו שישראל תקבל את הונגריה במשחקי הפלייאוף כדי להגיע ליורו. ״כל הנבחרות חזקות חבל לנו על הזמן, הסיכוי היחידי שלנו לעבור בפלייאוף זה אם נקבל את הונגריה״, אמר לי אחד הבכירים בהתאחדות לכדורגל אז. אבל הנבחרת הישראלית התרסקה בבוסניה והפסידה בטדי לקפריסין. והונגריה? היא משחקת ביורו.

אוהדים במשחק נבחרת ישראל. צילום: פלאש90
אוהדים במשחק נבחרת ישראל. צילום: פלאש90

ביולי 2014 יצאתי לאליפות אירופה לנבחרות נוער בבודפשט בירת הונגריה. הנבחרת של אלי אוחנה שהתה במלון יחד עם ההונגרים. נפגשתי עם עוזר המאמן של הונגריה, הכוכב הגדול של בית״ר ירושלים לשעבר אישטוואן פישונט. ״הכדורגל ההונגרי נמצא בהתקדמות גדולה. יש כאן אקדמיה, יש הרבה שחקני נבחרת שמשחקים בהונגריה והמדינה החליטה להקצות משאבים רבים כדי לעשות מהפכה בכדורגל ההונגרי. תוך כמה שנים אנחנו נעלה כמה שלבים באירופה״, אמר לי פישונט בפגישה במהלך אליפות אירופה. ״פעם לא היה כסף והכוכבים יצאו לשחק במדינות שונות גם בישראל, עכשיו יש כסף והכדורגל מתפתח. השחקנים כאן מקצוענים ומשקיעים הרבה, אין כאן הרבה תקשורת כמו בישראל כאן עובדים קשה״, סיכם פישונט. שנתיים עברו, חלק מהשחקנים של נבחרת הנוער הצליחו לעלות לבוגרים, ההונגרים התקדמו והשאירו את ישראל בבית. אותם אנשי מקצוע שכל כך היו בטוחים שישראל תעלה למשחקי הפלייאוף והתפללו למפגש כפול עם ההונגרים הבינו ביום שלישי האחרון עד כמה ישראל מעצמה תקשורתית גדולה ונבחרת קטנה.

נבחרת הונגריה פתחה את הטורניר במשחק נגד אוסטריה. מאז 1972 הונגריה לא הגיעה ליורו, במשחק הפתיחה היא הוכיחה לא רק לישראלים אלא לכל אירופה שהיא לא באה לצרפת כדי לטייל. מעבר לניצחון, ההונגרים הפגינו כדורגל חיובי, כדורגל מודרני ופתוח. העובדה שבנבחרת רצו כל כך לקבל בהגרלה את הונגריה, החלשה כביכול, מסבירה למה הכדורגל שלנו לא מגיע לשום מקום.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20