ברוך ידיד\TPS

הבוקר חודשה אספקת הגז לבישול מישראל לשטחי רצועת עזה דרך מעבר כרם שלום, לאחר מספר ימים בהם חל מחסור ברצועה, בעקבות עליית מחירי הגז ממצרים וקשיים טכניים באספקת הגז מישראל.

בימים האחרונים סבלו תושבי הרצועה ממחסור חמור בגז לבישול וכעת חוששים שם, כי המחסור עלול להביא לסגירת המאפיות בתוך ימים ספורים, אם לא יימצא פתרון מול המצרים, שהעלו את מחיר הגז בצעד חד צדדי בשבעה שקלים לבלון והעמידו אותו על 61 שקלים. ראש ועדת הגז באיגוד חברות הדלק בעזה, סמיר חמאדה, הודה, כי הגז אזל בכל התחנות בענף, בגלל שיבושים באספקה ממצרים ומישראל. חמאדה הזהיר מפני "משבר דלק גדול, שיביא לסגירת כל תחנות הדלק."

גורם ברצועה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי האספקה מישראל פחתה לא רק בעקבות ביקוש גבוה בישראל אלא ובעיקר בגלל הצמצום במספר הספקים הישראליים בעקבות הכנסת הגז משטחי מצרים בשנה האחרונה. מתברר, כי מזה למעלה משנה שענף הגז לבישול תלוי ביבוא ממצרים, והוא נשען על תנועת משאיות מדי שבוע דרך מעבר רפיח. בעקבות כניסת הגז המצרי לשווקי הרצועה, צמצמו הסוחרים העזתים את רכישת הגז מישראל וכעת הם תלויים לחלוטין באספקה ממצרים.

בעוד שבעלי התחנות לחלוקת הגז טוענים, כי "ממשלת חמא"ס ברצועת עזה הורתה להם שלא להתבטא בתקשורת בעניין זה מתוך כוונה לטשטש את עובדת המחסור בגז", מכחיש ממשל חמא"ס את קיומו של משבר באספקת הגז. דובר משרד הכלכלה, עבד אל פתאח מוסא, אמר לתקשורת המקומית, כי מדובר בשמועות בלבד וכי קיים מלאי גז זמין בתחנות.

חמא"ס אף מזהירה את בעלי התחנות לבל ינצלו את החורף ויצרו מחסור מדומה כדי להעלות את המחירים ואף מפני יצירת מונופול.

בתוך כך הביא הסוער ברצועה להצפתם של עשרות בתים במי גשמים וביוב, בעיקר באזור ג'באליה, שם ניזוקו 12 בתים עד כדי סכנת התמוטטות. חובבי שחייה ארגנו הפגנת הזדהות עם המשפחות שבתיהן הוצפו ודרשו משלטון חמא"ס לפעול למציאת פתרון לתשתיות הרעועות. פעילים חברתיים פנו גם לאונר"א בדרישה לפצות את המשפחות.

חמא"ס האשימה הבוקר, כי דווקא פתיחת הסכרים ע"י ישראל וניקוז המים מערבה, לכיוון עזה, הביאה להצפת 100 דונם של גידולים חקלאיים:עוד באותו נושא