היוצרת הדתייה טענה כי פרס שהיה אמור להיות מוענק לה במסגרת שבוע הבמאיות והיוצרות בסינמק ת"א, נגרע ממנה בשל היותה שומרת .

תל אביב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

סרטה הקצר "אושרי" קיבל ציון לשבח, אך לטענת סבג, ששהתה באותה העת באילת, ההודעה על זכייתה בפרס דורון הלפרין לסרט הקצר הטוב ביותר הגיעה במהלך השבת, ולכן לא התאפשר לה להגיע לקבל את הפרס בצאת השבת בתל אביב. גם לשחקנית הראשית בסרט, נועה קולר, לא התאפשר להגיע בהתראה קצרה, זאת בשל התחייבויות משפחתיות קודמות. בתגובה, הפרס בסך 10,000 ש"ח הוענק לנעה גוסקוב, יוצרת הסרט "איך לשחות".

"בשעה 20:00, מיד לאחר ההבדלה, הדלקתי את הפלאפון, ומבול של הודעות וואטסאפ ומיילים ניתך עלי. במהרה הבנתי שהנהלת הפסטיבל ניסתה להשיג אותי במהלך השבת, על מנת לבקש ממני להיות נוכחת בטקס הענקת הפרסים – טקס שעד לאותו הרגע, כלל לא הייתי מודעת לקיומו – שכן הסרט שלי הוא בין שלושת הסרטים המועמדים לקבלת הפרס. עוד הבנתי מתוך שלל ההודעות, שכאשר לא הצליחו להשיג אותי פנה גורם מהנהלת הפסטיבל לשחקנית הראשית בסרט (מעשה מאוד חריג לכשעצמו) וביקש ממנה לבוא לקבל את הפרס", סיפרה סבג בפוסט שהעלתה לרשת.

"השחקנית שלי סירבה בנימוס – צילומים ואירוע משפחתי חשוב מנעו ממנה להיענות – והסבירה שלא תוכל להגיע. אותו הגורם המשיך להטריד אותה בטלפונים – אני, כאמור, לא הייתי זמינה – ולבסוף אמר לה מפורשות: הסרט אמור לזכות בפרס כספי גבוה, אבל נוכל להעניק אותו רק אם הבמאית, המפיקה, או את כשחקנית הראשית תשתתפו בטקס ותעלו לקבל את הפרס".

"בירור מהיר הבהיר שגם המפיקה לא תוכל להשתתף בהתראה כה קצרה, אבל סבב טלפונים אינטנסיבי לאנשי הצוות הרבים שעבדו איתי על הסרט הניב לבסוף תוצאות, ואחד מאנשי הצוות יצא לדרכו לתל אביב", סיפרה היוצרת. "לתדהמתי, נתקלתי בסירוב מוחלט. 'את או השחקנית שלך צריכות להגיע בעצמכן. כך רוצה התורם".

"כיוצרת קולנוע דתייה, אני מנועה לעיתים מלהגיע לאירועים שונים המתקיימים בשבת", כתבה סבג, "אבל יחד עם זאת, אני מאמינה שאני זכאית (כמו כל אחד, אגב) להתחשבות, ולו מינימלית, באורח החיים שלי, ושאין שום הצדקה שאפסיד דברים בהם זכיתי ביושר – רק משום שאני שומרת מצוות". לדבריה, "התניית הענקת הפרס רק אם אני, המפיקה או השחקנית הראשית נגיע – אלו שיקולים זרים ולא מקצועיים".

"בבירור שערכתי מול גורם אחר מהנהלת הפסטיבל נאמר לי כי ההחלטה בעניין הזוכה התקבלה מוקדם יותר, ואיש לא התנה אותה בנוכחות של מי מצוות ההפקה או השחקנים. אך הדברים שנאמרו לי מטעם הגורם הבכיר יותר מהנהלת הפסטיבל נאמרו בצורה שלא משתמעת לשני פנים. תגיעי – תקבלי פרס, לא תגיעי – הפרס יוענק לסרט אחר", סיכמה היוצרת.

"הפסטיבל לא הדיר יוצרות דתיות"

"סבג הייתה אמורה לקבל באירוע ציון לשבח, קיבלה אותו למרות היעדרותה מהטקס וחלק נכבד מאירוע הענקת הפרס הוקדש לציון לשבח זה", נמסר בתגובה לפניית Mako משבוע הבמאיות והיוצרות. "מרגע שהתקבלה ההחלטה ניסו מארגני הפסטיבל ליצור קשר עם שלוש הבמאיות ולעדכן כל אחת מהן כי סרטה הוא אחד משלושת המועמדים הסופיים. נעה גוסקוב אישרה הגעתה והתבקשה להזמין את שחקניות סרטה לאירוע, ואילו ליהי סבג ולורן טרבלסי לא השיבו במהלך השבת. בשלב זה, כאמור, זהות הזוכה כבר הייתה ידועה, ולהגעה של המועמדות האחרות לא הייתה השפעה על הבחירה".

"נקודה זו הובהרה גם בשיחה טלפונית בין ליהי סבג לבין מנהלת התכנייה רבע שעה לפני תחילת טקס הפתיחה. במהלך הטקס מנהל הפסטיבל הילל ושיבח את סרטה של סבג, בשל התרשמותו העמוקה מהסרט. מתוך רצון לתמוך גם בסרט זה הוא ביקש להעניק לו ציון לשבח במסגרת הטקס, דבר שהוביל אותו לנסות להשיג טלפונית את השחקנית הראשית בסרט, נועה קולר, ולהבטיח את השתתפותן באירוע", הוסיפו המארגנים.

"אנו מצרים על כך שהכוונות הטובות להעניק ולסייע ליוצרות צעירות לוו בתופעות לוואי של לוח הזמנים הצפוף, ומתנצלים על שהניסיונות הנלהבים מדי שלנו להבטיח את נוכחותה של סבג או של קולר לקבלת הציון לשבח הסבו להן עוגמת נפש. הטעויות נעשו בתום לב וללא כוונה לפגוע, אלא רק מתוך כוונה להיטיב עם יוצרות בתחילת דרכן ולהעניק פרס למרות אילוצי הזמן. אנחנו גם מצרים על כך שנשכח כי היוצרת נעה גוסקוב זכתה על דעת רוב השופטים בפרס הראשון על סרטה המקסים 'איך לשחות' ובתמיכתו הנדיבה של דורון הלפרין, אשר תעזור אולי ליצור את סרטה הבא".

"כמו כן, הפסטיבל לא הדיר יוצרות דתיות, ואף להפך. במסגרת הפסטיבל מוקרנים מספר סרטים של יוצרות דתיות, וכאמור שניים מסרטי בית הספר 'מעלה' נבחרו לשלושת הסרטים הטובים ביותר במסגרת הפרס. כמו כן, תנובת הסרטים של 'מעלה', לדעתנו, היא הטובה ביותר מכל סרטי בתי הספר השונים שנשלחו אלינו השנה. אנו מצטערים על ההחלטה של ליהי סבג ובית הספר לקולנוע 'מעלה' למשוך את הסרט 'אושרי' מהפסטיבל ומקווים שיזכה בהזדמנויות אחרות לקהל רב והצלחה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.