יוזמת הדיון, ח"כ יוליה מלינובסקהטרדות מיניות יהודים. צילום: פלאש 90

יוזמת הדיון, ח"כ . צילום: פלאש 90

ישראליים, שעלו מרוסיה וחבר המדינות העצמאיות לפני כ-25 שנה (בריה"מ לשעבר) ומבקשים עתה להינשא לאזרחיות אותן המדינות, מגלים כי מבקש "לבדוק מחדש" את זכאותם לאזרחות. כך נחשף היום (ב') משורה של עדויות בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת.

יוזמת הדיון, ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) תיארה "יחס מחפיר מפקידי משרד הפנים, וביטויים כמו 'מה אתה מביא את הרוסיות הללו, איך לך בחורות בישראל?!' או אמירה של פקיד 'אני לא מטפל ברוסים האלו'. מדובר בהתעללות והשפלה של אזרחי ישראל שנולדו בחבר העמים. ההליך והנהלים מעורפלים, והועדה לבירור מקרים הומניטריים לא פועלת, או לא פועלת במועדים ברורים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי "מדובר התעללות מקוממת ולא חוקית. מי שקיבל ישראלית – יש לו שיקול דעת עם מי להינשא ללא בדיקה מחודשת של משרד הפנים, ובוודאי לשלול ". לדברי ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) "במדינת עליה המבקשת לקלוט כמו שצריך, חייבים משרד הפנים ו'' להוסיף תקנים כדי לא ליצור תור ארוך והמתנה מורטת עצבים".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ציין את הכפלת מספר העולים מדי שנה מאז 2013, מ-16 אלף לכ-30 אלף, בעיקר מצרפת, ואוקראינה – אך כוח האדם במשרד הפנים לא גדל בהתאמה. "נוצר עומס טבעי, וחובה להגדיל את מספר המתשאלים בנתב"ג, להגמיש את הנהלים כשמדובר בילדים – ולאסור הפרדת ילדים מהוריהם".

: "ההליך נבדק ואושר ע"י היועמ"ש"

מיכאל צ'בונין, בן 34, סיפר כי עלה לארץ לפני כ-26 שנה, אך משרד הפנים הודיע לו כי הוא איננו מוכר כיהודי וכבר שנתיים מונע ממנו לפתוח תיק "חיים משותפים", עם בת-זוגו שהגיעה מרוסיה. עו"ד חיה מנע, המייצגת אותו, הדגישה כי מיכאל הוא זכאי חוק-השבות ואזרח ישראלי, אך בת זוגו איננה יהודייה, והוא מבקש להינשא בנישואים אזרחיים. לדבריה "משרד הפנים פועל בחוסר סמכות, והציע לבני הזוג 'לסגור בשקט' את התיק".

אלון שלו, יליד הארץ שנישא ליוצאת רוסיה, האשים את פקידי משרד הפנים ב"זלזול, חוסר-אכפתיות, סירוב לקבל מסמכים וניבול-פה כלפי אזרחים".  אשתו, מוכרת ב"תושבת ארעית" ואילו ילדיהם עדיין אינם מוכרים כאזרחים. עו"ד איתן האזרחי, סיפר על ילד יתום, שמשרד הפנים מונע עלייתו לארץ מאוקראינה, לאיחוד עם סבו וסבתו.

אמנון שמואלי, מנהל נתב"ג ברשות האוכלוסין וההגירה השיב כי "העולים מקבלים יחס מועדף במשרדינו, אך מי שמגיע שלא ע"פ הנהלים, נתקל בבירור מחודש. צריך להיזהר ממדרון חלקלק, ושליחותינו שהנכנס לארץ להשתקע בה, עושה זאת כדין. עובדים שסרחו, הפגינו גזענות או כל יחס לא-נאות – יפוטרו".

לדברי עו"ד רינה נשר מהלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין, בדיקת אזרחות נערכת לכל אזרח, לאו דווקא מיוצאי חבר העמים, המבקש להזמין לנישואין . היא הדגישה כי הליך זה נבדק ע"י היועץ המשפטי לממשלה – ואושר על ידו.

נטע בריסקין-פלג, ראש "נתיב" הדגישה כי סמכותם בדיקת זכאותם של עולי חבר המדינות העצמאיות, ולדבריה התמנתה לתפקיד רק לפני מספר חודשים, וע"פ הוראתה הופסקו לאלתר בדיקה מחדש של זכאותם של אזרחים ישראליים.

יו"ר הוועדה קרא לקבוע משך זמן מרבי לתשובה ממשלתית לכל בקשה ולכנס מדי חודש את הוועדה למקרים הומניטריים ברשות האוכלוסין.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא