עוזרו של נשיא ארצות הברית הנבחר דונלנד טראמפ בקשו מהנשיא אובמה שלא יכתיב עד סוף כהונתו מדיניות חוץ הסותרת את תפיסת עולמו של מחליפו, כולל בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. כך מפרסם הבוקר אתר NRG.

לא לבצע מהלכים בזמן שנותר. טראמפ ואובמה. צילום: רשת FOX
לא לבצע מהלכים בזמן שנותר. טראמפ ואובמה. צילום: רשת FOX

הדיווח מתבסס על דברים שאמר אחד היועצים של טראמפ, העוסק בנושאי ביטחון לאומי, לכתב של רשת "פוליטיקו" האמריקאית, לפיהם, "לנסות לדחוף אג'נדה המנוגדת לעמדותיו של הנשיא הנבחר לא רק שזו פעולה שאינה מועילה, אלא שהיא גם שולחת מסרים מבולבלים".

בעבר, כך צוין ב"פוליטיקו", נהגו נשיאים רבים לנסות לעגן עד כמה שאפשר את המדיניות שלהם לפני צאתם מהבית הלבן, בעוד שהממשלים הנכנסים ביקשו להניח את היסודות לקראת השקפת העולם שהם רוצים ליישם, וזאת מבלי "להכריז מלחמה" על הממשל היוצא. הדבר נכון בעיקר כשמדובר במעבר בין ממשלים מהמפלגות השונות. אלא שנדיר למצוא שני נשיאים עם מערך אמונות שונה כל כך, בין השאר בכל הקשור למדיניות חוץ. בין אם בסוגיית קובה, הסכם האקלים, הסכם הגרעין עם איראן, הסכמי הסחר הבינלאומיים והמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים – בכל הסוגיות הללו הנשיא הנבחר סבור שיש לנהוג אחרת מאובמה.

היועץ הוסיף ש"אובמה ועוזריו לא צריכים לחפש הרפתקאות חדשות או לדחוף מדיניות שבבירור אינה תואמת את עמדותיו של טראמפ". התערבות במשא ומתן שבין ישראל לפלסטינים נופלת בתוך ההגדרה הזאת. טראמפ אמנם אמר בימים האחרונים שהוא מתכוון לתווך בין הצדדים, אך שניים מיועציו פרסמו אחרי הבחירות הצהרה שבה קבעו כי "פתרון של שתי המדינות בין ישראל לפלסטינים נראה בלתי אפשרי כל עוד הפלסטינים אינם מוכנים לגנות את האלימות נגד ישראל או להכיר בזכות הקיום שלה כמדינה יהודית".

מקווה לעבור את תקופת אובמה בשלום. רה"מ בנימין נתניהו
מקווה לעבור את תקופת אובמה בשלום. רה"מ בנימין נתניהו

בין השאר הדברים נכונים בכל הקשור לעמדתה של ארה"ב מול רוסיה – תחום שבו טראמפ נחשב ליוני הרבה יותר מאחרים בוושינגטון. אם הוא יכתיב מדיניות של פיוס מול הקרמלין, יכולה עובדה זו להשפיע על המהלכים שינקוט הבית הלבן בסוריה, באוקראינה ובחזית המזרח-אירופית בכלל.

אם אכן אובמה יישמע לאזהרות הללו, ויימנע מלבצע מהלכים חד-צדדיים שאינם תואמים את השקפת העולם של הממשל הנכנס, תשמש ההתפתחות הזאת צפירת הרגעה משמעותית בירושלים. הממשלה הישראלית, שפועלת מאחורי הקלעים מול הנשיא הנכנס והיוצא כדי לסכל מהלך כזה ואף ביקשה להנמיך פרופיל בעניין, תשמח בוודאי לצפות בימים האחרונים של אובמה כנשיא חולפים מבלי שיסבך עוד את המצב המדיני במזרח התיכון.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי