מאות בני אדם השתתפו אתמול (שבת) בעימותים אלימים עם המשטרה במהלך הלווית צעיר שנורה בליל שישי במהלך מרדף משטרתי. כמאל אגבריה, יועץ ראש העיר לענייני המגזר הערבי, אמר הערב ל'לפני כולם': "האירוע ביפו לא היה על רקע לאומני, אמנם זה גם לא בדיוק רק אירוע מחאה שקשור למשטרה. לדעתי יש כאן הצטברות של כמה דברים שהתחברו להם יחדיו בתקופה מאוד טענה וחלק מהחבר'ה הצעירים יצאו בצורה ספונטנית לרחובות", הסביר.

'לפני כולם' א' – ה' 19:30

"אמנם אני מבין ללבם" הבהיר, אך לא את ההתנהגות". "כמובן שאנחנו נגד הוונדליזם, אבל אבל התחברו שם כמה דברים ביחד לתקופה ארוכה והאירוע עם המשטרה היה סוג של זרז להוצאת אותם צעירים לרחובות".

בהתייחס לקשר שבין המתיחות בהר הבית למהומות אמש אמר: "אני חושב  שאי אפשר לנתק שום דבר מהמציאות הישראלית הנמצאת אל מול המראות שהיו והדברים שהיו אתמול, אפשר לחבר את אירועי אל אקצא. פגשתי אתמול ברחובות יפו חבר'ה צעירים משולהבים ברחבות יפו שאומרים הממשלה התקפלה באל-אקצא, ועכשיו היא משחררת את הרסן ביפו". אגבריה הוסיף להסביר על הקשר בין שתי הסוגיות: "הסוגייה עצמה של הסטטוס קוו לא רק ביפו, היא סוגייה שישה עמה הזדהות של כל הערבים שחיים במדינת ישראל, מוסלמים ונוצרים כאחד. ובהחלט כשיש מתח שם זה משפיע גם על יפו, ולא רק על יפו".

אגבריה הבהיר כי הוא לא מקבל את ההתנהגות האלימה, "אני מבין ללבם אך לא מקבל התנהגותם", הדגיש. "אני חושב שההבחנה היא נורא פשוטה ונורא חדה, אני חושב שהמשטרה עושה עבודה טובה, המשטרה צריכה להיכנס ליישובים הערבים, לאסוף את הנשק הבלתי חוקי ולפענח רציחות, בד בבד לא הייתי רוצה שאירועים כאלו, יסתיימו בצורה כל כך קשה".

 

 

 

לפני כולם

לפני כולם