יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון. צילום: פלאש 90
יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון. צילום: פלאש 90

זאת בעקבות פנייה של 'התנועה למען איכות השלטון' מהשבוע שעבר.

"חברי הכנסת הנתנונים בחקירה פלילית והמודעים לכך, מצויים בניגוד עניינים ביחס להצעת החוק במתכונתה הנוכחית", הסביר ינון.

עפ"י קביעתו, ח"כ דוד ביטן הנחקר בחשד לפרשת שחיתות בעיריית ראשון לציון, וכן חברי הכנסת זחאלקה, זועבי ואזברגה מבל"ד, הנחקרים בעבירה על חוק מימון מפלגות, ימנעו מהשתתפות בדיונים ובהצבעה בוועדות הפנים והכנסת בנוגע לחוק ההמלצות. איל ציין כי אין מניעה שחבר כנסת אחר מסיעתם יחליף אותם.

לעומת זאת, הבהיר היועמ"ש, בהצבעה במליאה ראשים חברי הכנסת הנזכרים וכן רה"מ בנימין נתניהו ושר הרווחה חיים כץ להצביע "שכן לא ניתן להחליף חברי כנסת בהצבעות במליאה".

ח"כ יעל פארן (המחנה הציוני) אמרה בתגובה כי "יועמ״ש הכנסת מאשר את המצאותו של ביטן בניגוד עניינים, כמו גם נתניהו כץ וח״כים מהמשותפת שנמצאים תחת חקירה. הם יוכלו להצביע אבל יצטרכו למסור הודעה על ניגוד העניינים שהם מצויים בו".

"ח״כ ביטן לא רק מצביע יחיד אלא יו״ר הקואליציה, מעורבותו בקידום החוק תורמת לכך רבות ויש בה טעם לפגם. בנוסף, במכתבו מאשר היועץ המשפטי של הכנסת כי החוק יחול על מעט מאוד נחקרים, וזה בניגוד גמור לטענת ח"כ אמסלם שהחוק יגע בעניינם של רבים בציבור", הוסיפה פארן.

לדבריה, "חוק ההמלצות הוא חוק רע שייפגע בשלטון החוק. צריך לבטל אותו, לא לדחות אותו. הקואליציה צריכה להבין כולה כי מדובר בחוק רע, לומר טעינו ולהוריד את החוק מסדר היום".אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20