לאחר שאתמול (ד’) אישרה הכנסת הקמת מיוחדת שתקדם את ובראשה יעמוד ח”כ אמיר אוחנה (הליכוד), , עו”ד , ליו”ר הכנסת, ח”כ יולי אדלשטיין, בו הוא טוען כי במושב הכנסת הנוכחי, אין להעלות להצבעה בקריאה ראשונה את החוק.

למרות בקשת רה”מ לזרז את הליך החקיקה ולהביאו להצבעה עוד לפני פגרת הקיץ בכנסת, כתב ינון לאדלשטיין כי הוא “סבור כי לא ניתן לעמוד בלוחות הזמנים האמורים, וכי עמידה בהם תפגע בהליך הכנתה של ההצעה ולא תאפשר לכנסת למלא כראוי את תפקידה כרשות מכוננת”.

שיגר מכתב ליו"ר הכנסת. ינון ואדלשטיין. צילום: פלאש 90
שיגר מכתב ליו”ר הכנסת. ינון ואדלשטיין. צילום: פלאש 90

 

לדברי היועמ”ש, “הצעת חוק היסוד שבנדון היא המעשה החוקתי המשמעותי ביותר שעושה הכנסת מאז חקיקתם של חוקי היסוד בשנת 1992. ההצעה מבקשת להגדיר את אופייה החוקתי של מדינת ישראל, ובמידה רבה לעצב מחדש את נוסחת האיזון החוקתית הקיימת”. לכן, הוא טוען, כי “מהלך מסוג זה דורש הליך חקיקה יסודי, משמעותי ותקין, שבו תינתן הזדמנות לחברי הכנסת להביע את עמדתם, וכן תינתן לחברי הכנסת האפשרות לשמוע אישי ציבור, מומחים ואנשי אקדמיה”.

את הדברים אמר ינון גם בדיון ועדת הכנסת אתמול (ד’), אולם חשש ככל הנראה כי נחישותו של יו”ר הקואליציה דוד ביטן לזרז את החוק, בהוראת רה”מ – הוא פנה ליו”ר הכנסת כדי שזה יקבל הכרעה.

“אם אתה לא מסוגל לומר זה הבית שלי כי אני יהודי, אז אין לך שום סיבה להיות פה”. מתוך ‘הפטריוטים’ אמש (ד’)

מנגד לדעתו של היועמ”ש, אמר שר התיירות יריב לוין בדיון הוועדה כי “הטענות המשפטיות לפיהן, כביכול, אין אפשרות להעביר את חוק הלאום בקריאה ראשונה עד סוף המושב מכשילות את קידומו. ישנו דיון ציבורי ארוך המתקיים בנושא מאז העברתו של החוק בקריאה טרומית לפני זמן רב, ואין מניעה מלקיים דיונים בוועדה בשבועיים הקרובים ולהעבירו בקריאה ראשונה בשבוע האחרון למושב הנוכחי. הטענה משוללת יסוד גם מהעובדה הפשוטה שאם היינו מעבירים את החוק כהצעה ממשלתית, כלל לא היה צורך בדיוני הוועדה לפני הקריאה הראשונה”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.