היועץ המשפטי לכנסת, , את בקשת 72 הח”כים להדיח את ח”כ , משום שטרם הוצגה תשתית עובדתית לכך שתמך בארגון טרור. אם יוצגו הוכחות, הדבר ייבחן בשנית. את הדחייה נימק ינון באומרו לשר (הליכוד), שיזם את המהלך: “בקשתך לא מנומקת כנדרש”.

זאת לאחר שאתמול (ב’) הצליחה הממשלה לגבש רוב של 70 חברי כנסת על מנת להדיח מהכנסת את גטאס, חבר הכנסת החשוד בסיוע למחבלים. סיעת האופוזיציה ‘יש עתיד’ הסכימה לתת גיבוי לקואליציה ולהצביע בעד הדחת חבר הכנסת החשוד, למרות שלפני כחודש הביעה את התנגדותה.

היועמ"ש לאלקין: "בקשתך לא מנומקת כנדרש". צילום: פלאש 90, לע"מ
היועמ”ש לאלקין: “בקשתך לא מנומקת כנדרש”. צילום: פלאש 90, לע”מ

 

האם זהו סופו של המהלך? על מנת להמשיך לשלב השני של ההדחה נדרשים 90 חברי שיביעו תמיכה. מלבד תמיכת חברי סיעת ‘יש עתיד’, חברי הקואליציה זקוקים גם לתמיכת סיעת ‘המחנה הציוני’.
בשלב זה סיעת ‘המחנה הציוני’ לא מצליחה לגבש דעה אחידה. יואל חסון, איילת נחמיאס רבין, איתן ברושי ואיציק שמולי החליטו להעניק גיבוי לקואליציה. מנגד, סתיו שפיר, איל בן ראובן, יוסי יונה, קסניה סבטלובה ויו”ר הסיעה מירב מיכאלי צפויים להצביע נגד הדחתו של החשוד.

ככל הנראה, התנגדות סיעת ‘המחנה הציוני’ תמנע מהממשלה להשיג רוב של 90 ח”כים ותשאיר את גטאס בכנסת. בראיון ל”מעריב” מירב מיכאלי אמרה: “רק לפני כחודש נאבקנו בכל הכוח בחוק הלא-דמוקרטי של הדחת ח”כ ע”י ח”כים אחרים. התנגדותי העקרונית לחוק לא השתנתה. עדיין לא הוגש כתב אישום נגד גטאס ועדיין לא נערך לו שימוע כפי שנערך תמיד לכל איש ציבור לפני כתב אישום. אני קוראת לח”כ גטאס להתפטר מהכנסת ולא לאפשר את הפעלת החוק המסוכן הזה”.

גטאס מגיע למשרדי החקירה בלהב 433. צילום: פלאש 90
גטאס מגיע למשרדי החקירה בלהב 433. צילום: פלאש 90

 

כבר לפני חודש פנה השר אלקין לחברי הכנסת בבקשה לתמיכה בהדחתו של ח”כ גטאס מהכנסת וקרא להם “לשים קץ לתופעה הזו של כהונת חברי כנסת שבגלוי מסייעים לטרור ותומכים בו ולפעול יחד כדי להרחיק את ח”כ באסל גאטס באופן מיידי”.

השר אלקין ביקש מחברי הכנסת לצרף את חתימתם ליוזמתו להפעלה ראשונה של מנגנון חוק ההדחה שאושר הקיץ. לדבריו, ההליך הפלילי עלול לקחת זמן רב ו”אין שום סיבה שבעולם שהוא ימשיך כל הזמן הזה לכהן בכנסת, לקבל משכורת על חשבון הציבור ולנצל את חסינותו ומעמדו לתמיכה בטרור”.

“גל הסתה גזעני” – “מחבל שקרן ובכיין”

בסאל גטאס סבור כי המניע להליכים הפליליים נגדו מקורו ב”גל הסתה גזעני”. במכתב שגטאס שלח לחברי הכנסת נאמר: “נעשה בי לינץ’ ממשי ונגזר דיני בבית דין שדה מבלי שהוגש כתב אישום ומבלי שנערך לי שימוע כמתבקש בחוק. בימים הקרובים יהיו מאמצים להפעיל את חוק ההדחה נגדי ובמסגרת זו מן הסתם יופעלו עליך לחצים לתמוך בשימוש בחוק נואל, גזעני ואנטי דמוקרטי זה תוך שימוש ומינוף גל ההסתה הגזעני שהיה נגדי”.

לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
אורן חזן. “מחבל שקרן ובכיין”. צילום: פלאש 90

 

גטאס הוסיף, “אני מצפה מכל ח”כ הגון ומכל מי שהתנגד לחוק עצמו להתמיד בהתנגדותו ולא לתת יד לשימוש בחוק דרקוני שמהווה ללא קשר לעניין הספציפי שלי כרסום מסוכן ביותר ביסודות המשטר הדמוקרטי. אחזור בקרוב לפעילות בכנסת במגבלות החלטת ועדת האתיקה, ואמשיך להיאבק בכל הכוח לזכות בהליך משפטי הוגן ושוויוני וכמובן אנהל את מאבקי המשפטי בתיק כפי שצריך”.

אורן חזן, חבר כנסת מסיעת הליכוד, הגיב בחריפות לדבריו של החשוד גטאס. חבר הכנסת חזן כתב בחשבון הטוויטר שלו: “למחבל הבכיין – קרעתי את מכתבך. שלא לצערי, בדיוק נגמר לי הנייר טואלט לנגב לך הדמעות. אז גטאס השקרן תעשה טובה לכולנו ותתפטר לכל הרוחות”, אמר חזן.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.