יועמ"ש הכנסת, עו"ד איל ינון. צילום: פלאש 90
יועמ”ש הכנסת, עו”ד . צילום: פלאש 90

 

במענה לפניות האופוזיציה הבהיר הערב (ג’) היועמ”ש של הכנסת, עו”ד איל ינון, כי לא נפל פגם בהליך חקיקת “”.

את הפנייה ליועמ”ש יזמו חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ), דב חנין (הרשימה המשותפת), יעל גרמן (יש עתיד) וחברי הכנסת מהמחנה הציוני: מיקי רוזנטל, מיקי לוי, יעל כהן-פארן זוהיר בהלול ולאה פדידה.

“לא ניתן לקבוע כי ההליך, כפי שהתקיים עד כה”, כתב ינון, “חורג באופן קיצוני מהליכי חקיקה המתקיימים בוועדות הכנסת מעת לעת”. לדבריו, “יש לעשות הבחנה ברורה בין המחלוקת, בכנסת ומחוצה לה, אודות תוכן הצעת החוק והשלכותיה, לבין הפרוצדורה, שביחס אליה, נכון לעת הזאת, והגם שמדובר בהליך חקיקה מזורז, לא מצאתי כי נפלו פגמים המצדיקים התערבות”.

הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בשבוע הבא

הערב נשלחה לחברי הקואליציה הודעה לפיה תעלה הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית ביום שני הקרוב וכי לא יתאפשרו קיזוזים. “ביום שני הקרוב, ה-4.12, תעלה במליאה ההמלצות”, נכתב בהודעה, “לפיכך, לא יהיו קיזוזים, אלא באישור של מול המקוזז”. אמש הבהיר ביטן כי הוא נחוש לסיים את הליך החקיקה תוך שבועיים.

כזכור, אישרה אמש את חוק המלצות המשטרה בקריאה ראשונה ברוב של 46 מול 37. על פי הצעת החוק, יחול איסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה להגשת כתב אישום. לבקשת האופוזיציה, שהפגינה נוכחות דלה, ההצבעה במליאה הייתה שמית.

ח"כ אמסלם במליאה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח”כ אמסלם במליאה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

מוקדם יותר אמש אישרה , בראשות ח”כ את הנוסח המרוכך של הצעת החוק לקריאה ראשונה לאחר דיון סוער.

עפ”י מתווה הפשרה שהושג בין מפלגות הליכוד וכולנו, המשטרה לא תוכל לפרסם את חוות דעתה בכלל התיקים הפליליים, כולל בתיקים מתנהלים הנוגעים לרה”מ בנימין נתניהו. בתיקים בהם קיים פרקליט מלווה לא תוגש המלצת משטרה אלא אם יבקש זאת היועץ המשפטי לממשלה, אך זו לא תפורסם בכל מקרה.

בטרם תעלה ההצעה לקריאה שניה ושלישית במליאה, היא צריכה לעבור הכנה נוספת בוועדת הפנים וכן אישור נוסף בוועדת שרים לחקיקה המתכנסת בימי ראשון. אם יאושר החוק במליאה הוא ייכנס לתוקפו תוך עשרה ימים ממועד פרסומו ברשומות. ב’יש עתיד’ איימו לעתור לבג”ץ וטענו כי מדובר ב”חוק תפור”.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.