תנועות החרם באירופה וארה"ב מנסות בכל הדרכים לפגוע בעיקר בתושבי יהודה ושומרון. עם איסור הקנייה ממתנחלים שהטילה הרשות על התושבים הערבים, החל להיווצר מנוף של לחץ על עסקים ביהודה ושומרון וחקלאים, ונוצרה פגיעה מסוימת בבעלי עסקים.

"כשהחרם מצד הרשות הפלשתינית התחיל, נפגעתי עם ירידה חדה של 17% ממחזור המכירות שלנו", מספר יהודה כהן, מנכ"ל חברת 'ליפסקי' הממוקמת באזור התעשייה '' מאז 2007. ליפסקי שמעסיקה 90 עובדים – 50 מהם פלשתינים, שנהנים מזכויות סוציאליות כפי שמקבלים העובדים היהודים, מתמחה ביצור מוצרי פלסטיק בתחום האינסטלציה והסניטריה, וכ-85% מהייצור מיועד לישראל, השאר ליצוא.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

דגן בזמן המחאה נגד הקפאת התכנון. צילום: פלאש 90
דגן בזמן המחאה נגד הקפאת התכנון. צילום: פלאש 90

"מדינת ישראל אינה עוזרת בגרוש, לא להשקעות, לא לפיתוח ולא התמודדות עם החרמות. החוק הפלשתינאי קובע שפלשתיני שרוכש ממני מקבל 5 שנים מאסר ו-14,000$ קנס. ממשלת ישראל לא עזרה מעולם – גם לא הליכוד ו'הבית היהודי'. רק דיבורים", כועס כהן. "מעניינים אותי המעשים וממשלת ישראל לא עשתה כלום – גם לא בדרישה שלי שהחרם יענה ב'עין תחת עין'. לא ייתכן שהרשות הפלשתינית תציף את שווקי הארץ וסחורה שלי לא יכולה להימכר אצלם. אני תעשיין מצליח שאין לו מדינה", מוסיף בכאב.

חשבת להעביר את המפעל בגלל החרם?

"אני נשאר ב'ברקן'", מדגיש. "גם כשבעלי החברה רצו להזיז את המפעל כתוצאה מהחרם אמרתי להם אתם יכולים לנסות להזיז. אני לא עוזר וגם לא ממשיך לעבוד איתכם".

גם ורד וארז בן סעדון שהקימו ב-2003 את 'יקב טורא' ברחלים מספרים כי החרם מקשה על המכירות. לשניים 560 דונם כרמים למרגלות הישוב הר ברכה, ועד 2003 היו מוכרים את הגפנים ליקבים. אך כאשר היקבים נתקלו בקושי למכור את היין עם שם הישוב והזמנות ירדו, פתחו את היקב. "בשנה שעברה יצרנו 56,000 בקבוקים והשנה אנחנו צפויים לבקבק 85,000 בקבוקים", אומרת ורד.

אז החרם מצליח או לא?

"יש בעיה, אבל יש לנו דרכי התמודדות. פנינו לשווקים חדשים במזרח, דרום אמריקה, אמריקה ואירופה, בהם גם לקהילות של נוצרים אוונגליסטים". לדבריה, רק לאחרונה הודיע לה אחד מהקניינים הגדולים באירופה, כי לא יוכל להמשיך לרכוש את תוצרת היקב, משום שעל פי ההנחיות החדשות של האיחוד האירופי על מוצרים אלו מוטל 100% מס. "מצאנו את הפתרונות. אנחנו יהודים ויש לנו איך להתמודד עם השונאים שלנו", היא אומרת.

הפתרון: מסלול עוקף חרם

במועצה האזורית מנסים להתמודד בדרכים שלהם עם החרם. משלחות רבות מגיעות ליהודה ושומרון. 130 חברי פרלמנט אירופאים וכ-200 עיתונאים התארחו אצל ראש המועצה דגן בשנים האחרונות. "מי שבא רואה את המציאות בעיניים. כשמגיעים לכאן מבינים שאלו אזורי התנ"ך וכשהם עומדים באזור התעשייה 'ברקן' הם מגלים את האבסורד, שהמקומות היחידים במזרח התיכון שבהם יש שלום כלכלי ודו קיום אלו המקומות שתנועת החרם פועלת לחנוק".

בנייה בשומרון. צילום: פלאש 90
בנייה בשומרון. צילום: פלאש 90

"בנוסף, התחלנו לעבוד על ציר עוקף חרם ופתיחת שווקים חדשים. אני בונה 'תו תקן יו"ש' בדומה ל'תו ירוק'. אני אומר, אתם רוצים דו קיום ושלום כלכלי? אז אנחנו עושים את זה. ואם אתם רוצים לתמוך בזה – קנו תוצרת יו"ש. זה כבר קורה בצרפת, אוקראינה, סינגפור, צ'כיה, ארה"ב. אנחנו מחפשים כל דרך איך לחזק את זה".

ואיפה המדינה?

"כל ראשי המעודדים של החרם ברשות נהנים ממעברי V.I.P בישראל. אין ספק שמדינת ישראל אינה נלחמת אקטיבית בחרם, למרות שיש לה את כל הלגיטימציה להילחם בהם. גם לפי 'הסכם פריז' (החלק הכלכלי של הסכם אוסלו. מ"ג). מדינת ישראל לא עושה את זה. לצערי זו ממשלה של טוקבקיסטים. אין ספק שעל הממשלה לעשות יותר, אם כי בזמן האחרון אני רואה שיש כמה שלקחו את הנושא לידיהם".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא