אתמול (רביעי) נערך בעיר קיילצה שבפולין טקס זיכרון לציון יום השנה ה-72 לפוגרום קיילצה, שגבה את חייהם של 46 גברים, נשים וילדים יהודים, ששרדו את זוועות הנאצים, ומצאו את מותם המחריד בידי שכניהם הפולנים – שנה לאחר כניעת גרמניה לבעלות הברית.

לוחית מתכת עם שמו של אחד הנרצחים היהודים. צילום: באדיבות הארגון להנצחת יהודי פולין

 

במהלך הטקס, שנערך בחסות הקהילה היהודית בעיר, נחשף מיזם הנצחה ייחודי של הכולל 42 לוחיות מתכת עם שמות קרבנות הטבח. הלוחיות הולחמו לאבני המדרכה לאורך רחוב פלנטי – מחוץ לבניין שסביבו ובתוכו התבצע הרצח המחריד.

בסיום הטקס צעדו המשתתפים – יהודים ונוצרים – לעבר בית הקברות המקומי שם ערכו אזכרה לנרצחים במעמד הרב הראשי של פולין.

לוחיות המתכת שרותכו לאבני המדרכה מחוץ לבנין שבו התרחש הטבח. צילום: באדיבות הארגון להנצחת יהודי פולין

 

פוגרום קיילצה התרחש ב-4 ביולי 1946, ותחילתו בעלילת דם שבדה ילד פולני, שאיחר להגיע לביתו וחשש מתגובת אביו. הילד, הנריק בלשצ'יק בן 8, סיפר כי נחטף על ידי יהודים והוחזק בבניין ברחוב פלנטי 7 בעיר. בבניין המדובר גרו  באותן שנים משפחות יהודיות ששבו לעיר לאחר השואה וניסו לשקם את חייהם.

"למרבה המזל", העיד הילד במשטרה המקומית – ככל הנראה בלחץ מכרים של משפחתו – הוא הצליח לברוח מבעוד מועד מבעד לחלון במרתף הבנין ולהינצל ממוות בטוח בידי יהודים, "שעסקו בשאיבת דמם של ילדים נוצרים עבור חיילים רוסים פצועים"..

עדותו "המזעזעת" של הילד נפוצה במהרה ברחבי העיר והמון פולני חמוש באבנים, אלות וצינורות החל מתאסף מחוץ לבניין, עד מהרה חברו להמון גם כוחות צבא ומשטרה שהחלו יורים על חלונות הבנין בדרישה למסור לידם את הילדים הנוצרים שעדיין מוחזקים לכאורה בתוך הבנין – כך לפי השמועות שהלכו וצברו נפח.

הניסיונות של הדיירים היהודים להסביר כי מדובר בעלילת שווא חסרת שחר לא צלחו, ועד מהרה פרץ ההמון המוסת לבניין ושחט את כל מי שנקרה בדרכו: גברים, נשים בהריון, ילדים ותינוקות. 42 יהודים נרצחו ו-80 נוספים נפצעו במהלך ארבע שעות מדממות, עד שכוח של צבא פולין הגיע למקום ושם קץ לזוועה.

האנדרטה החדשה על קבר 42 הנרצחים. כל שהיה ידוע על אחד הקורבנות (האחרון ברשימה) הוא המספר שנתנו לו הנאצים – "B-2969 אושוויץ". צילום: באדיבות יאיר ליברמן

 

ב-8 ביולי 1946, ערכה ממשלת פולין הלווייה רשמית להרוגי הפוגרום, שנקברו בבית הקברות היהודי הישן בעיר בקבר אחים באורך 60 מטר. למחרת, הוקם בעיר בית דין צבאי מיוחד ונפתח משפטם של 12 אזרחים פולנים שהואשמו ברצח היהודים. 9 מהם נדונו למוות והוצאו להורג ב-12 ביולי. נאשמים נוספים, ביניהם אנשי כוחות הביטחון המקומיים ואנשי ממשל, הועמדו אף הם לדין בסדרה של משפטים שנמשכה עד לסוף שנת 1946.

לפוגרום קיילצה נודעה משמעות היסטורית רבה על החלטתם של רבבות יהודים – מקרב שארית הפליטה בפולין – לעלות ארצה.

יהי זכר הקרבנות ברוך.

לינור בר-אל

לינור בר-אל