נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל בחודש מאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקור בכותל בחודש מאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יכריז הערב (ד׳) על הכרה היסטורית בירושלים כבירת ישראל ועל העברה עתידית של השגרירות האמריקנית לעיר, כך עולה מתדרוך כתבים של גורמי ממשל אמריקנים בכירים. יחד עם זאת נראה כי העברת השגרירות בפועל צפויה לקחת זמן.

"הנשיא אינו מתייחס למצב הגבולות או לריבונות הצדדים. יש מודעות רבה למורכבות המקומות הקדושים ובמיוחד נושא הר הבית. הנשיא יאשרר בנאומו את הסטטוס קוו על בנוגע להר הבית", נאמר בתדרוך.

"הנשיא טראמפ ינחה את מחלקת המדינה בראשות מזכיר המדינה טילרסון להתחיל לפעול להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. אין עדיין החלטה בנוגע למיקום השגרירות", הבהיר הגורם בנוגע לשאלה האם השגרירות תמוקם במזרח או במערב הבירה. "אנחנו רואים זאת הכרה במציאות. גם מבחינה היסטורית, זו הבירה של העם היהודי ושל האמונה היהודית מימים ימימה. גם בעת המודרנית, זה מקום מושבה של הממשלה, של כמעט כל משרדי הממשלה ושל בית המשפט העליון".

בשנת 1995 חוקק הקונגרס האמריקני חוק המכיר בירושלים ומתחייב להעביר אליה את השגרירות, אך החלטה זו נדחה לאורך 22 שנים באמצעות "כתב ויתור" עליו חתמו נשיאי ארה"ב מדי חצי שנה ובפועל נותרה השגרירות בתל אביב. תוקפו של הצו האחרון פג אמש וכעת צפוי טראמפ להאריכו פעם נוסף תוך כדי ניסיונות לאתר מיקום חדש לשגרירות בירושלים ולסיים את בנייתה.

בתדרוך נמסר כי הליך העברת השגרירות צפוי לקחת בין 3-4 שנים החל מינואר 2018 ויכלול התחשבות בתנאים הביטחוניים. בצעד העברת השגרירות ימלא טראמפ לא רק את הבטחת הבחירות שלו עצמו, אלא גם את הבטחותיהם של נשיאים אמריקנים שקדמו לו.

 שגרירות ארה"ב בתל אביב. צילום: פלאש 90
שגרירות ארה"ב בתל אביב. צילום: פלאש 90

עוד הודגש כי מדובר באשרור המצב בפועל ובפיזור מסך העשן סביב ההחלטה שהתקבלה לפני 22 שנים. "הנשיא מבין את שאיפות השלום של הפלסטינים. הוא תומך במטרותיהם. אנחנו מנסים להבהיר, שההחלטה היא כזו שמכירה רק במציאות הקיימת ההיסטורית והיא לא משנה את הסטטוס קוו בנוגע לאתרים הקדושים".

הבכיר הביע תקווה כי הפלסטינים יחזרו בהם מהכוונה לנתק את הקשר עם ארה"ב ואמר כי טראמפ "מחויב להשיג שלום בין ישראל והפלסטינים והוא אופטימי כי ניתן להשיגו" וכי לראשונה יכריז שיתמוך ברעיון שתי המדינות "אם שני הצדדים יסכימו על כך. הוא גם מכיר בכך שהגבולות הספציפיים של הריבונות הישראלית בירושלים ייקבעו במשא ומתן". הוא הבהיר כי "עיכוב ההכרה בירושלים כבירת ישראל לא תרם דבר לקידום השלום בשני העשורים האחרונים".

כזכור, אמש קיים טראמפ סדרת שיחות עם מנהיגים באזור וביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ועדכן אותם על כוונתו להכריז באופן סמלי על ירושלים כבירת ישראל. בעקבות כך הביע נשיא צרפת מקרון דאגה ונשיא טורקיה ארדואן איים בניתוק היחסים. מלך ירדן עבדאללה, מלך סעודיה סלמאן ונשיא מצרים א-סיסי הביעו התנגדות למהלך. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אף הגדיל והזהיר מפני ההשלכות הביטחוניות של ההכרזה.בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20