ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגישה היום (א') בכנסת הצעת חוק לפיה משרד התחבורה יאלץ להתקין מערכות כריזה בערבית בתחבורה הציבורית. כמו כן, החוק יחייב את הרשויות להוסיף שילוט וכיתוב אלקטרוני בערבית בכל הפזורות הגאוגרפיות של קווי התחבורה.

ההצעה הגיעה על רקע המהומה שחוללו מפלגות השמאל בכנסת לפני כשבוע וחצי. כזכור, משרד התחבורה הפעיל מערכת כריזה בערבית באוטבוסים בבאר שבע, לאחר תלונות חוזרות ונשנות של התושבים, הכריזה בערבית הוסרה.

קורא להשגת הכרה אמריקנית על ריבונות ישראל בגולן. ישראל כ"ץ. צילום: פלאש 90
שר התחבורה ישראל כ"ץ. "קשה לשמוע את האמת עם כל הצביעות הזאת". צילום: פלאש 90

"כשזנדברג הייתה בעיריית ת"א – לא היה כריזה בערבית באוטובוסים"

בזמנו, זנדברג אמרה כי החלטת משרד התחבורה היא "גזענית ופחדנית". ישראל כץ, שר התחבורה, השיב: "תמר זנדברג תמיד מחפשת במעשי האחרים דברים שהיא וחבריה לא עשו באף שנה. כשהייתה חברת מועצת העיר ת"א-יפו למה באוטובוסים שנוסעים בעיר אין כריזה בערבית? קשה לשמוע את האמת עם כל הצביעות הזאת". לבסוף, זנדברג הוצאה מהמליאה בעקבות הפרת סדר.

כעת זנדברג שואפת להתקין מערכת כריזה בערבית בכל הארץ, לא רק בבירת הנגב. במצב הנוכחי, מדינת ישראל מכירה ב-2 שפות רשמיות – עברית ואנגלית. לטענת זנדברג, העובדה שאין כריזה בשפה הערבית מבטאת "הדרה ואפליה לא מידתית" כנגד הציבור הערבי. לדבריה, האשם במצב הוא שר התחבורה ישראל כץ שמגיב כמו "טוקבקיסט מצוי".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20