נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראש ממשלת בלגיה, שארל מישל יחד עם ראש ממשלת לוקסמבורג. צילום: רויטרס
, עמנואל מקרון, וראש ממשלת בלגיה, יחד עם ראש ממשלת לוקסמבורג. צילום: רויטרס

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, מקדמים יוזמת נגד להכרזתו של נשיא ארה”ב דונלד טראמפ, לפיה ירושלים תוכר כבירה המשותפת של ישראל והפלסטינים, כך עפ”י פרסום של ברק רביד בחדשות עשר.

את ההצעה יעלו השניים בפסגת מנהיגי ביום שישי הקרוב ויצטרכו לקבל תמיכה גורפת מ-28 המדינות החברות על מנת שזו תתקבל.

עפ”י הדיווח, בכירים במשרד החוץ ציינו כי המשרד הנחה את השגרירים לפעול מול דרגים בכירים באותן המדינות בניסיון לבלום את היוזמה. טרם גובשה ההצעה, אך במשרד החות מעריכים כי הנוסח יהיה ביקורתי וידרוש מישראל מתן מחוות לפלסטינים.

נבלם הגינוי להצהרת טראמפ באיחוד האירופי

כזכור, השבוע נועד רה”מ בנימין נתניהו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. שבוע קודם לכן ניסתה מוגריני להוביל מהלך של שרי החוץ במדינות האיחוד לגינוי הכרת ארה”ב בירושלים כבירת ישראל, אך בעקבות וטו שהטיל השר ההונגרי המהלך נבלם ופדריקה פרסמה הודעה בשמה.

ראש הממשלה עם שרת החוץ פדריקה מוגריני. צילום: אבי אוחיון לע"מ
ראש הממשלה עם שרת החוץ . צילום: אבי אוחיון לע”מ

“הפלסטינים מכחישים את ההיסטוריה שלנו. ירושלים היא בירת העם היהודי כבר 3000 שנה וגם האו”ם ואונסק”ו מתכחש לאמת ההיסטורית הזאת. מה שטראמפ עשה זה לשים את העובדות על השולחן. שלום מבוסס על לשים את המציאות על השולחן. ההכרה בירושלים תהפוך את השלום לאפשרי”, אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת סמוך לפגישתם של השניים.

“ירושלים היא בירת שתי המדינות – הישראלית והפלסטינית. זאת עמדת האיחוד האירופי”, הדגישה מוגריני בפתח מסיבת העיתונאים. “אנחנו חוששים מהסלמה ומאלימות באזור. אנחנו מגנים כל התקפה על יהודים באירופה, בישראל ובעולם. האלימות זו מתנה לקיצוניים. האיחוד האירופי יגביר את עבודתו לקידום תהליך השלום ולחידוש המו”מ גם בזמנים קשים אלה”.

יממה קודם לכן נפגש נתניהו עם מקרון בארמון האליזה והבהיר: “אנחנו עדיין לא מסכימים על הכל. עובדים על זה. פריז היא בירת צרפת וירושלים בירת ישראל. אנחנו מכבדים את ההסיטוריה שלכם ואני יודע שאתם מכבדים את ההיסטוריה שלנו ואת האמת”.

“יש ניסיון מתמשך באו”ם ובאונסק”ו להתכחש להיסטוריה של ירושלים והעם היהודי. זה מגוחך. יש הוכחות לכך בתנ”ך. איפה בין המשפט העליון הכנסת או בית הנשיא? בירושלים. לא באשדוד או בב”ש. כשהפלסטינים יבינו זאת נוכל לצעוד עם הפלסטינים לשלום ומכאן חשיבות הצהרתו של טראמפ. אנחנו צריכים לתת לשלום הזדמנות”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.