"מי שדוחפים בצה"ל למהלך של מחיקת זהות המגדרים, העצמת ערך ה"שוויון" מעל כל ערך אחר, פוגעים ביכולות המבצעיות של צה"ל שתפקידו המרכזי – הגנה על מדינת ישראל וניצחון בקרב". כך כתב אתמול (ד') מוטי יוגב, חבר הכנסת ואל"מ במיל', לשר הביטחון אביגדור ליברמן.

מתוך "הפטריוטים". ימים א'-ה' ב-22:00

חבר הכנסת הוסיף כי השירות המשותף פוגע בכללי הצניעות בצה"ל ומייצר אווירה שמסיחה את הדעת מהביצוע המקצועי והמבצעי של צה"ל. "יצירת השותפות במגורים ואף בתאי השירותים, פוגעת בצניעות היהודית, במסורת ישראל ובאחדות צה"ל והחברה בישראל. אין זה תפקידן של נשים להסתער, לכבוש יעדים ולהרוג, גם לא לנהל מרדפים אחר מסתננים ומחבלים בגבול הירדן, כל זאת ללא תנאי צניעות הולמים".

עוד אמר חבר הכנסת כי נפש האישה, יכולותיה וכשריונותיה באים לידי ביטוי באפיקים אחרים, לא בקרב. "חיילות טובות מבנים בתפקידים רבים אחרים.  חלק מהתהליכים בצה"ל, נעשו ללא דיון ציבורי- ערכי וללא עבודת מטה ראויה. עצם עירובם של חיילים וחיילות במסגרות מחלקתיות ולא בפלוגות מיגדריות כפי שנקבע. כמו כן שולבו נשים ביחידות לוחמות, מבלי שדאגו לתנאי חייהם, לצניעות הראויה במגורים, בשירותים, באימונים ובמשימות המבצעיות".

במקביל, ח"כ יוגב ציין כי גוף האישה נפגע יותר מהגוף הגברי כתוצאה מהמאמץ הפיזי בשירות קרבי. "בפקודת השירות המשותף ישנה פגיעה בבריאות החיילות, בנשיותן ובצניעותן הטבעית, פגיעה בצניעות החיילים, פגיעה בביטחון ישראל".

משפט דרייפוס מודרני. שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמו כן, מוטי יוגב זעם על הדרתה של הרבנות הצבאית מהדיון בנושא הרגיש. "החלשת מעמדה ואי שותפותה של הרבנות הצבאית בדיוני המטה, גרמו כדוגמא לכך, שבקרית ההדרכה בשנה הראשונה להפעלתה, נקבעו מגורים במבנים משותפים לבנים ובנות באופן שאינו מקובל בחברה. כך גם בשילוב של חיילות ביחידות רבות בהן לא הוכשרו מגורים ושירותים נפרדים. לשם כך נוצרה הרבנות הצבאית, על מנת שתשותף בעבודת המטה ובהחלטות אלו שלהן משמעויות מבצעיות, דתיות וחברתיות. למיטב ידיעתי וכך דווחנו בוועדת החוץ והביטחון, הפקיד הרמטכ"ל את פתרון הסוגיות המורכבות בנושא זה, בידי ראש אכ"א, סגניו והרב הצבאי הראשי וכך ראוי שיהיה. למיטב הבנתי, לא כך הם פני הדברים וקצינים בכירים בסביבת הרמטכ"ל, מנהלים מדיניות המשנה את רוח צה"ל והחברה בישראל. ראוי שהשירות המשותף בצה"ל, יתקדם לפי כללי השילוב הראוי".

בסיום דבריו, ח"כ יוגב קרא לשר הביטחון ליברמן לא לייצר שסע חברתי בנפש האומה. למען ביטחון ישראל ואחדותנו, נשמור על כללים שהיו נהוגים בצה"ל ועל ערכינו היהודיים ונשמור על צה"ל, אחדותו ולכידותו, כצבא ההגנה לישראל. מבקש את בחינתך וטיפולך בנושא מורכב ורגיש זה, למען ביטחון ישראל ואחדותנו".

 

 

 

אלעד שור

אלעד שור