מולדובה היתה המדינה הראשונה מכל מדינות ברית המועצות שאליה שלח הרבי מליובאוויטש את חסידיו לפעול בקרב יהודים שהיו מנותקים שנים ארוכות בכוח הזרוע, מיהדותם. בעקבות הוראת הרבי מליובאוויטש הגיע למולדובה הרב זלמן אבלסקי זצ”ל לפני 30 שנים שנה והחלה היהדות לפרוח בה. כיום מתגוררים במולדובה, הנחשבת לענייה ביותר ביבשת אירופה, 4 זוגות של שלוחי חב”ד, לצידו של הרב יוסף יצחק אבלסקי – בנו וממשיך דרכו של הרב זלמן זצ”ל שמכהן כרבה הראשי של המדינה.

עם פרוץ הקורונה, נסגרו הגבולות היבשתיים של המדינה המסוגרת עם שכנותיה היחידות, רומניה ואוקראינה והמצב הכלכלי בה, בכי רע. בהיותה מדינה ענייה ונחשלת, מסתמכת מודלובה בעיקר על יבוא של מוצרים שונים בדרכים היבשתיות, אולם כעת היא נותרה ללא רזרבות בתחומים רבים. גם הסחורות שהגיעו בדרך האווירית הפסיקו להגיע, ומלאי המזון ומצרכי היסוד במדינה הענייה הולכים ומתדלדלים במהירות.

חלוקת מצה שמורה במולדובה בשנים קודמות. צילום: חב”ד מולדובה

כאילו לא די בכך, בקהילה היהודית מתמודדים עם מצב קשה בהרבה. לפי מה שנראה כעת, יאלצו משפחות השלוחים ומאות רבות של משפחות יהודיות vנמצאות בקשר מתמיד עמם סביב ימות השנה – הן בבית הכנסת המרכזי של קישינב והן בערי השדה, למצוא את עצמן ללא מצות שמורות. בשל המצב, נעשה ניסיון להקים במדינה במהירות מאפית מצות, אולם הדבר לא יצא אל הפועל. בכל השנים שעברו, היו המצות מגיעות מהקהילה היהודית באודסה בראשות הרב הראשי הרב אברהם וולף, אולם הפעם כל המאמצים נתקלו בקיר אטום.

אופים מצות. צילום: חב”ד מולדובה

הרב שמואל זלמנוב, משלוחי חב”ד במדינה שהופקד על הנושא, אומר כי המוצא האחרון הוא להעלות את המצות על טיסת חילוץ של עובדים מולדוביים שאולי תצא מישראל. “כרגע נראה שבדרך הטבע אין לנו סיכוי להשיג מצות ומרור. איננו מכירים עוד קהילה יהודית באירופה או בעולם כולו שנמצאת בסיטואציה כמו שלנו. מרור, גם כך יש בשפע עקב המצב… אבל מצות אין. אנו תפילה שבחסדי שמיים נזכה לנס ולהגעת המצות למולדובה, כמידי שנה בשנה”.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.