יהודי יווני באנדרטת הזיכרון לשואה בסלוניקי. צילום: רויטרס

 

נערכים לבחירות הקרובות באירופה והכינו רשימת דרישות, "קווים אדומים", שיוצגו למתמודדים השונים. המטרה: להיאבק בדרך הזאת באנטישמיות ובתופעת ה-.

עבור קהילות יהודיות רבות באירופה, הבחירות הקרובות למוסדות האיחוד האירופי שייערכו בקיץ הקרוב מהוות קו פרשת מים בכל הקשור למאבקם באנטישמיות ולהמשך קיום אורך חיים יהודי.

העלייה באהדה כלפי מפלגות ימין חדש, ריבוי התקיפות על רקע אנטישמי שחווים יהודי היבשת בשנים האחרונות ועליית ארגוני ה-BDS, הביאו את יו"ר (EJA), הרב מנחם מרגולין, להיערך לגיבוש רשימה של קווים אדומים שייקבעו בשיתוף עם קהילות יהודיות מכל רחבי היבשת ויהוו בסיס לדיאלוג עם מפלגות ופוליטיקאים בכירים באירופה.

טיוטה של רשימת הקווים האדומים – ובכללם התחייבות להבטחת חופש דת ופולחן מלאים, אימוץ מלא של ההגדרה הבינלאומית לאנטישמיות של ה – IHRA, אי צירופן של מפלגות לממשלות וקריאה לכל המפלגות לקבל החלטות המגדירות את תנועת ה-BDS כאנטישמית ביסודה – נבחנת בימים אלה בקהילות וארגונים יהודיים מכל הזרמים בכל מדינות אירופה, והן תגובשנה למסמך עקרונות מייצג במהלך הכנס השנתי של ה-EJA שייערך ב-6-7 בנובמבר בפרלמנט האירופי בבריסל.

לאחר גיבוש המסמך הוא יוצג כדרישה של מכל המנהיגים והמפלגות הפוליטיות המתמודדות בבחירות באירופה על מנת שישולבו במצעי הקבוצות הפוליטיות שהם מתמודדים מטעמן.

הפגנת BDS ותמיכה בפלסטינים במרכז לונדון. צילום: רויטרס

 

"עלינו להירתם למאבק משותף"

הרב מנחם מרגולין, יוזם המהלך, אמר כי "הנוף הפוליטי באיחוד האירופי הולך ומשתנה לנגד עינינו וצפוי להשתנות אף יותר לאחר הבחירות באירופה שייערכו בשנה הבאה. אנו עדים לעליה מטרידה ביותר בתמיכה במפלגות קיצוניות ובשקיעה של המפלגות הגדולות המסורתיות והאיום הנשקף לנו – יהודי אירופה, עולה בהתאם".

לדבריו, "הקיטוב הפוליטי הזה משפיע על כלל יהודי היבשת – בין אם אתם מזוהים עם ה – EJA ובין אם לאו ועלינו להירתם למאבק משותף. קווים אדומים אלה, כשיחתמו, ישמשו כקריאת השכמה לפוליטיקאים, שעצם עתידה של יהדות אירופה בסכנה. זהו המסר החד והבלתי מתפשר שאנו מגבשים בוועידה בשיתוף עם מנהיגים מהאיחוד האירופי ומחוצה לו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא