על יאיר לפיד, מסמכים, עובדות וזיכרון ברקע עדותו בפרשת 1000, מילצ'ן-נתניהו. זה הולך להיות קצת מרגש, לפחות בהתחלה, שלא תגידו שלא הזהרנו.

הפוסט של לפיד מיום שישי. מתוך עמוד הפייסבוק

 

"אני כותב את הדברים האלה רגעים לפני ארוחת השבת. הקטנים שהם כבר לא כל כך קטנים מסדרים שולחן. הגדול נסע להביא את אמא שלי. הם לא היו רגועים השבוע. ראש הממשלה תקף את אבא שלהם בפראות בפייסבוק ובנאומים, יו"ר הקואליציה קרא לי "שטינקר" מעל הדוכן, כל חמש דקות מישהו אמר להם שאני צריך אבטחה. האם הגענו למצב שאם מזמנים אותך לעדות במשטרה ואתה אומר את האמת, צריך מאבטחים שישמרו על הגב שלך?".

אוסף המניפלציות הרגשיות שבקטע הזה הוא מרשים: החל ב"ראש הממשלה תקף את אבא שלהם" (ולא, חלילה את לפיד את הפוליטיקאי) וכלה ב"מאבטחים?"… "שישמרו על הגב שלך". מזכיר לכם משהו? זאת כנראה הדרך הקצרה והאפקטיבית של לפיד למנוע כל ביקורת, להפוך כל גינוי – לקליע פוטנציאלי. זה יום שישי. נחזור ערב קודם, יום חמישי, לפיד מתראיין בחדשות 2. שימו לב מה הוא אומר שם כאשר הוא נשאל על הפגישה עם מילצ'ן ומערכת היחסים איתו: "הלכנו למשרד המשפטים, עשינו הסדר ניגוד עניינים, הכל היה מסודר".

"היה הסדר ניגוד עניינים". מתוך 'חדשות 2'

 

עמיתנו אראל סג"ל פנה הבוקר במסגרת תוכניתו בגלי צה"ל למשרד המשפטים וביקש את מסמך ניגוד העניינים של לפיד. הנה הוא לפניכם.

 

זה המסך שבו נקבע מראש, על פי הצהרתו של לפיד, בעניינם של אילו אישים או גופים הוא מנוע או מוגבל מלטפל בשל קשר אישי, עסקי או מסוג אחר. הכל נבדק על ידי משרד המשפטים ובסופו מונפק המסמך הזה עליו חתומה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. מילצ'ן, עיניכם הרואות, לא נמצא ברשימה הזאת. לפיד נאחז במסמך הזה כחותמת כשרות לפגישה עם מילצ'ן "כאילו הכל היה מסודר", בזמן שהעובדות מראות אחרת. הנה המסמך. מילצ'ן לא מוזכר בו. אגב, כדי להסיר כל ספק מבהירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שהימנעות לפיד מטיפול בעניינים בעלי זיקה אישית – חלה גם על מי ששמם לא מוזכר במסמך הזה.

 

אז האם מדובר בבעיית זיכרון קלה של לפיד? אולי. אבל איזה מזל שאצל לפיד הכל מסודר ומתועד. אפילו היומנים מסודרים. הנה יומן הפגישות בזמן שכיהן כשר אוצר: תומר אביטל מפרוייקט 'מאה ימים של שקיפות', שקיבל את היומן, בדק ולא מצא בו תיעוד לאותה פגישה או לכל פגישה אחרת עם מילצ'ן.

מתוך יומן הפגישות של לפיד

 

חומר למחשבה לחוקרי המשטרה שמיהרו לאמץ את עדותו של לפיד – אבל מה עם העובדות הבסיסיות האלה?

"מודה שזו הפעם הראשונה שנזכרתי שאכן היה סיפור כזה". מתוך חדשות 2

 

 

אז יכול להיות שלפיד פשוט היה עסוק. אז מה העסיק באותו פרק זמן, שנה ושמונה חודשים בהן כיהן כשר אוצר? מה הטריד את מנוחתו פעם אחר פעם. הנה ידיעה מ'דה מרקר', אוקטובר 2013. בפעם השישית: לפיד מנסה לסדר ג'וב למקורבו אורי שני. לאחר שניסה למנות אותו לשורת תפקידים ובהם מנכ"ל מטה הדיור, יועץ מיוחד לשר האוצר, יועץ לקבינט הדיור ומנהל ויו"ר החברה החדשה לדיור, מנסה שר האוצר שוב לקדם את מקורבו – הפעם ליועץ בחברה החדשה.

"בפעם השישית: לפיד מנסה לסדר ג'וב למקורבו אורי שני". מתוך אתר 'גלובס'

 

 

אורי שני הוא לא רק מקורבו של לפיד, אורי שני הוא אחד ממייסדי יש עתיד, הוא אחד האנשים שהעניקו ללפיד ערבות כספית בעת הקמת המפלגה, וזה לא הכל. בעברו של שני עוד כמה פרטים שהרשת יודעת לספר.

 

הפרשה הזאת ופרשיות נוספות מאז הביאו לחיינו באותה העת את הסיסמא "מושחתים נמאסתם". בחירות 92. ואם הסיסמא הזאת נשמעת לכם מוכרת מימינו – לא במקרה.

 

מושחתים נמאסתם. אז הנה כמה מילים על יאיר לפיד, מסמכים, עובדות וזיכרון. לשיפוטכם.

אמיר איבגי

אמיר איבגי