״נתניהו השתמש ב-28 הימים שלו רק לדבר אחד – לדחוף לבחירות" אמר היום יאיר לפיד בפתח ישיבת סיעת כחול לבן. "הוא רוצה בחירות. זה מה שהציעו לו עורכי הדין. זה מה שהוא צריך בגלל כתבי האישום. זה כל מה שמעניין אותו. הוא רוצה ללכת לבחירות".

לפיד המשיך לתקוף את נתניהו: "אני אגיד לכם מה ההבדל בין 28 הימים שהיו לנתניהו, ל-28 הימים שלנו:
נתניהו לא ניסה להקים ממשלה, אנחנו כן. אני יודע איך נראה משא ומתן להקמת ממשלה. אני ראיתי את נתניהו, הייתי איתו בחדר, כשהוא כן רצה להקים ממשלה. הוא ידע לעשות את זה. זה לא המקרה. לא הפעם. הוא לא שם שום הצעה על השולחן. התעקש על ליצמן וסמוטריץ'. התעקש להיות ראשון ברוטציה. עשה הכל כדי לוודא שזה לא יצליח.

"אנחנו לעומתו – רוצים להקים ממשלה. ממשלת אחדות ליברלית, אזרחית, כלכלית, שתדע לענות לאתגרי הבטחון. שתדע למנוע משבר כלכלי ולא תשלם מיליארדים לסחטנות פוליטית. ממשלה שכחול לבן תוביל. ישראל ביתנו והעבודה יהיו שחקני מפתח בה. הליכוד יהיה שותף מלא בה. בני גנץ יהיה ראש הממשלה.

הוא יהיה ראש הממשלה מפני שניצחנו בבחירות. הוא יהיה ראש ממשלה מפני שהוא כבר הוכיח שהוא יודע להקים ולהוביל צוות מגובש. כל הנסיונות לפרק אותו לא הצליחו ולא יצליחו. הוא יהיה ראש הממשלה מפני שרוב העם הלך לקלפי ואמר שהגיע הזמן לשינוי".

 

בכירי כחול לבן כולם התייחסו למאמצים להרכבת ממשלה ולהימנעות מבחירות:

"נפגשתי אתמול עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו. זו היתה פגישה עניינית" אמר גנץ. "לצערי לא הצלחנו להשיג בה התקדמות ממשית- שאני מקווה שעוד נשיג. אני רוצה להגיד בצורה ברורה- במשא ומתן שאנחנו מנהלים יהיו על הפרק קודם כל הביטחון, הגרעון והנושאים החשובים הנוספים. לא נבצרות, חסינות או כהונה תחת כתב אישום. אזרחי ישראל לפני הכל. אותם נשרת ועבורם נעבוד. איננו דורשים רק לאחוז בהגה, אנחנו דורשים לקבוע מהי הדרך שבה אנו רוצים לנסוע. דרך שבה נוביל את מדינת ישראל על רקע האתגרים שמולם היא ניצבת. ואלו אתגרים רבים מבית ומחוץ".

גנץ הוסיף, כי: "אחד הקשיים המרכזיים במשא ומתן הנוכחי הוא ההתעקשות של הליכוד, לבוא עם ׳בלוק חסינות׳. מפלגה שנמצאת בשלטון למעלה עשור- אינה מוכנה לנהל דיון ענייני על קווי היסוד שרוב הציבור רוצה בהם.
אבל אנחנו נמשיך לדבר עם כולם. נקשיב למפלגות הקטנות אבל לא נאפשר להן להכתיב את סדר היום הלאומי כולו. האופציה הטובה ביותר היא ממשלת אחדות בראשות כחול לבן ביחד עם הליכוד כפי שהעם בחר. האופציה הגרועה ביותר היא בחירות. נחתור ונעשה הכל בכדי להגיע לאחדות של הגדולות. אבל לא נוותר על שום אופציה או ניסיון שיאפשר לנו להקים ממשלה ולהימנע מבחירות. נעשה זאת נוכח כל אלטרנטיבה שעומדת בפנינו".

שר הביטחון והרמטכ״ל לשעבר, רא״ל (מיל’) ח״כ משה בוגי יעלון אמר כי ״נתניהו הפך לנטל! – נטל על הליכוד, נטל על המדינה. נתניהו תוקע את המדינה! נתניהו לא מאפשר ממשלת אחדות ליברלית, בגלל הסתבכויותיו העברייניות! מדינת ישראל אינה זקוקה לבחירות נוספות, אך אסור לאפשר לנתניהו ממשלת חסינות! מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות ליברלית בראשות, מי שניצח בבחירות, בני גנץ.״

רא״ל במיל׳ ח״כ גבי אשכנזי אמר: ״העם אמר את דברו לפני שישה שבועות. כחול לבן ניצחה בבחירות וזכתה באמונם של למעלה ממיליון ומאה חמישים אלף ישראלים. בבחירות בין ביבי לבני, זה בני. בני גנץ קיבל את המנדט להרכיב ממשלה – ולעמוד בראשה.

"כבר קרוב לשנה שאין ממשלה בישראל. ישיבת הממשלה התכנסה אתמול, לראשונה מזה שבועות, כדי לאשר את מינויו של נתניהו לתפקיד שר התפוצות. היא לא דנה בתקצוב דחוף לבית הספר בחגים, לא בגירעון, היא לא דנה במשבר החמור בשירות החוץ. שנת 2019, השנה האבודה, תחלוף מבלי שאושר כאן תקציב מדינה.
זה לא יכול להמשך. אזרחי מדינת ישראל מצפים מאיתנו לעשות הכל, אבל הכל, על מנת לחלץ את מדינת ישראל מהמשבר החמור, החסר תקדים, שאליו היא נקלעה.

"הכוונה לכונן ממשלת אחדות ליברלית לא הייתה הבטחת בחירות עבורנו, אלא מחויבות אמיתית להקים ממשלה רחבה ומתפקדת. כזו שמייצגת את הרוב, את סדר העדיפויות של כולם, ופועלת עבור כל אזרחי ישראל. לא עבור נבצרות, לא עבור חסינות של אדם אחד״.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.