4:14 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > יאיר גולן טעית לגבי עם ישראל

יאיר גולן טעית לגבי עם ישראל

סגן הרמטכ"ל טעה פעמיים. הוא הכפיש את עם ישראל, אך גם פספס את מה שבאמת מתחולל בקרב האזרחים - מעשי חסד, אהבת חינם,

סגן הרמטכ"ל, יאיר גולן, מזהה בחברה הישראלית תהליכים שמזכירים לו את התהליכים שקדמו לעליית הנאציזם. אין מה לומר על דבריו. מספיק דברים טובים ונכונים נכתבו.צריך לומר משהו על החברה הישראלית שיאיר גולן התייחס אליה. החברה הישראלית, או יותר מדויק לומר, עם ישראל, הוא עם שאין כמותו בעולם כולו.

דרום תל אביב. הפגנות כן, אלימות לא. צילום: פלאש 90
דרום תל אביב. הפגנות כן, אלימות לא. צילום: פלאש 90

בעוד באירופה הנאורה חוליגנים שורפים מסגדים השכם והערב, שורפים בתי מחסה לפליטים, צועדים בתהלוכות ענק גזעניות נגד הפליטים, בדרום תל אביב, שם נהוג לומר שחיה אוכלוסיה קשת יום, לא פרצו מהומות אלימות נגד אריתראים וסודאנים. לא שרפו בתי מחסה של מסתננים. לא רדפו אחריהם. היהודים החיים בדרום תל אביב נוהגים באצילות – שאני לא כל כך מסכים איתה – אבל הם קולקטיב יהודי וקולקטיב יהודי לא תקף מיוזמתו את הזר.

בכל רחבי הארץ בערים ובכפרים ערביים מתחוללות מהומות גזעניות ואלימות בכל סבב לחימה ישראלי נגד חמאס. לא ראיתי יהודים עושים לינצ'ים המוניים בערבים תמימים. לא ראיתי את משטרת ישראל או את הצבא עולים על מוקדי המהומות בטנקים ומפזרים באלימות ובאכזריות את הפורעים.

להפך, מאפשרים להם לקרוא קריאות גזעניות ואנטישמיות נגד היהודים שהם חיים במדינתם ומחכים שיסיימו להוציא קיטור וממשיכים הלאה. אחר כך עוד מתקצבים מיליארדים לאותם ערים וכפרים ערבים למען שיפור איכות חיי התושבים, שאך לפני רגע קט קראו להשמדת העם היהודי.

 

בית משפחת דוואבשה בדומא. היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. צילום: פלאש 90
בית משפחת דוואבשה בדומא. היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. צילום: פלאש 90

 

אז יש תופעות של התבטאויות כמו "מוות לערבים". יש פה ושם תגי מחיר ואפילו יכול להיות שיהודים שרפו על יושביו בית משפחה ערבית. אבל הם היוצאים מן הכלל המלמדים על הכלל. החברה הישראלית בכללותה ממהרת בכנות לגנות ולהתנער ממעשים אלה.

אבל גם אם יש חלק בציבור היהודי שקורא מוות לערבים ומתבטא בגזענות לכאורה, הרי שהם לא עושים זאת כלפי ציבור שליו שמשתלב במדינה. הם, הקוראים את הקריאות הגזעניות, הם קרבנות בעצמם של טראומה לאומית מתמשכת בה הערבים בישראל ומסביבה מבטאים את רצונם להשמיד אותנו ואף פועלים ברצחנות אכזרית כדי לממש את רצונם זה.

אז גם אם ניקח בחשבון את אלה שמאבדים את הרסן ויוצאים בקריאות גזעניות, אל לנו לשכוח את כלל עם ישראל שמצטיין בחסדים ובעזרה לזולת ללא הבדל דת, גזע ומין. אל לנו להתעלם מההון האנושי המוסרי שלנו. המוני מצביעי הימין הם סובלנים, חפצי חיים ושואפים בסך הכל לחיות חיים נורמליים בהם לא מאיימים להשמידם כיחידים וכקולקטיב כל הזמן.

עם ישראל בגלות העניק לעולם את המתנות הגדולות ביותר שאפשר. וגם בארצנו הקטנטונת אנחנו ממשיכים להיות מגדלור של חיים, של חדשנות ושל יופי אנושי.

ביום השואה הזה צריך להעלות על נס את החברה הישראלית שקמה על אפרם של ששת מליון היהודים שנרצחו באירופה ועוד מאות אלפים שנרצחו וגורשו באכזריות מארצות ערב. למרות כל הרע שהעולם כולו עשה לנו, לא הפכנו לעם ממורמר ונקמני. להפך, היינו והמשכנו להיות עם יפה, אצילי ומופת לכל העמים בעולם.

אורי ברעם

אורי ברעם

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?