שריפה בבית חנינא. צילום: דוברות מד"א
שריפה בבית חנינא. צילום: דוברות מד"א

אסון משפחתי: שריפה פרצה היום (ג') בבית מגורים בשכונת בית חנינא בירושלים. דירה בבניין בקומה הראשונה עלתה באש, מהמקום חולצו שני ילדים קטנים במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה.

השניים, ילדה בת 4 במצב קשה מאוד ואחיה בן ה-5 אף הוא במצב קשה, פונו למחלקת טיפול  נמרץ ילדים בבית החולים הדסה עין כרם בעיר. בהמשך הועברו לטיפול בתא לחץ במרכז הרפואי אסף הרופא.

מסקנות ראשוניות מחקירת השריפה מעלות כי זו החלה בעקבות משחקי ילדים באש. עוד עולה, כי הילדים הקטנים, הושארו בבית ללא השגחה כשהם נעולים בבית.

בשלב מסוים, החלו הילדים ככל הנראה לשחק באמצעים מחוללי אש, סמוך לספה ופריטי ריהוט נוספים דבר שגרם להתלקחותם, ולעשן רב להצטבר בתוך הבית. כתוצאה מהעשן הסמיך והרעיל שמילא את חלל הבית, עשן אופייני להתלקחות מזרנים וריהוט, נפגעו הילדים משאיפת עשן.

רס"ל ממן. צילום: דוברות המשטרה
רס"ל ממן. צילום: דוברות המשטרה

הפצועים פונו לבית החולים

"היינו הצוות הראשון שהגיע לדירה. מהאמא הבנו שילדיה הקטנים בדירה. לא היססנו, פרצנו את הדלת ויחד עם אחד השכנים ביצענו סריקות בדירה אפופת העשן" סיפר רס"ל אושרי ממן ממשטרת ירושלים והוסיף: "איתרנו את הילדים וחילצתי אותם אחד אחרי השני כשהם על הידיים שלי והם במצב קשה" סיפר רס"ל  ממן בהתרגשות, הוא היה השוטר הראשון שהגיע ופרץ לדירה הבוערת וחילץ את שני הילדים.

"הדקות הארוכות בהן סרקנו את הדירה החשוכה אפופת העשן לאיתור הילדים נראו כמו נצח. לא הסכמתי לעזוב הדירה עד שמצאתי את הילדים הקטנים כשהם במצב קשה", סיכם רס"ל ממן.

חובש רפואת חירום יאיר לקס סיפר: "מדובר בשריפה שהתרחשה בדירה בקומת הקרקע של המבנה, כשהגענו למקום חברנו לצוות משטרתי שהעניק טיפול רפואי בסיסי לילד כבן 5 ולילדה כבת 4 שחולצו מהדירה כשהם מחוסרי הכרה וסובלים משאיפת עשן. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים בשטח וביצענו בהם פעולות החייאה מתקדמות שכללו הנשמה, עיסויים וטיפול תרופתי והם פונו במצב אנוש תוך המשך ביצוע פעולות החייאה לבי"ח הדסה בהר הצופים כמצבם אנוש".

לוחמי האש בפיקודו של טפסר אייל כהן מפקד ת.א ירושלים, השיגו שליטה בשריפת המבנה שבבית חנינא.

מבית חולים הדסה עין כרם בירושלים נמסר כי "אל חדר המיון פונו תוך כדי פעולות החייאה שני ילדים בני 4 ו-5, אשר נפגעו במהלך שריפה בבית חנינא. שניהם במצב אנוש, מונשמים ומורדמים. כמו כן, גם האמא והסבא של הילדים, שנפגעו משאיפת עשן אף הם, נמצאים בהכרה ובמצב קל". בהמשך נמסר כי הילדים "הועברו לטיפול בתא לחץ במרכז הרפואי אסף הרופא".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי