אחרי הודעת הפסגה ההיסטורית – טראמפ משנה טון. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (ג') כי חייבת להתפרק מנשק גרעיני. עוד התייחס טראמפ לפגישה הצפויה ב-12 ביוני ואמר כי "יהיה נהדר" אם הפגישה תתקיים בסינגפור בחודש הבא, והוסיף כי אם לא "זה גם בסדר".לדברי טראמפ  לארצות הברית יש כמה תנאים שלא תוותר עליהם. "אם הם לא יתקבלו, הפגישה לא תתקיים".

עוד אמר טראמפ כי "אם צפון קוריאה ודרום קוריאה יחליטו להתאחד או לא – זה תלוי בהן".

נזכיר כי רק הבוקר (ד') הודיעה פיונגיאנג, כי בכוונתם לבטל את מפגש הפסגה המתוכנן בין שליטם קים ג'ונג' און לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-12 ביוני בסינגפור, זאת אם האמריקאים יתעקשו על פירוזם מנשק גרעיני באופן חד-צדדי.

הנשיא טראמפ. צילום: רויטרס

 

בהודעה, ששודרה בערוץ הטלוויזיה הממלכתי, הובהר כי השליט מצפה ליחסים "דו צדדים" כפי שהתנהלה ארה"ב בהסכמהּ עם לוב, ואף נטען כי טראמפ יישאר "נשיא כושל" אם ימשיך בצעדים של קודמיו בתפקיד. בבית הלבן הגיבו ומסרו: "נבחן באופן עצמאי את מה שאמרה צפון קוריאה, ונמשיך בתיאום עם בעלות בריתנו".

שלשום כינתה סוכנות הידיעות של צפון קוריאה את התרגיל הצבאי המשותף של ארה"ב וצבא כ"פרובוקציה והכנות לפלישה לצפון קוריאה", והודיעה כי המדינה תשעה בעקבותיו פגישה עם בכירים של שכנתהּ הדרומית. פגישה אשר הייתה אמורה להביא ליישום ההצהרות מהפגישה ההיסטורית בין שתי הקוריאות בחודש שעבר, לפיהן תופסק רשמית של המלחמה ביניהן וחצי האי הקוריאני יפורז מגרעין.

רק בתחילת השבוע הודיעה צפון קוריאה כי תהרוס את אתר הניסויים הגרעיניים שלה "פונגיה רי" בחודש הקרוב, לאחר שהבטיחה כי תפסיק את ניסוייה הגרעיניים ולקראת מפגש הפסגה. היא אף הכריזה כי תקיים טקס מיוחד לציון המאורע בו ייהרסו כל המנהרות, מתקני הפיקוח, המחקר והביטחון באתר.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.