שלושת האזרחים האמריקנים שהיו כלואים בצפון קוריאה שוחררו אתמול (ד') ועשו את דרכם חזרה לארה"ב, יחד עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שהגיע לביקור במדינה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיע הבוקר (שעון ישראל) לקבל את פניהם בבסיס חיל האוויר אנדרוס בוושינגטון.

הנשיא טראמפ מקבל את פני האזרחים המשוחררים מצפון קוריאה. צילום: רויטרס

 

העצורים, קים האק-סונג, קים דונג-צ'ול וקים סאן-דוק (טוני קים), בעקבות מפגש בין שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און ופומפיאו לקראת הפסגה ההיסטורית הצפויה של נשיא ארה"ב עם השליט הצפון-קוריאני. "טראמפ רואה בשחרור האסירים מצפון קוריאה כמחווה חיובית של רצון טוב", נמסר מהבית הלבן לאחר שחרורם.

סאן-דוק נעצר באפריל 2017 בשדה התעופה של פיונגיאנג כשניסה לצאת מהמדינה, האק-סונג נעצר במאי 2017 בגין "פעולות עוינות נגד הרפובליקה", דונג-צ'ול נכלא באפריל 2016 בגין "ריגול וחתרנות".

על שחרורם בישר אתמול טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כשצייץ: "אני שמח ליידע כי מזכיר המדינה פומפאו בדרכו חזרה מקוריאה הצפונית ביחד עם השלושה שכולנו חיכינו להם. נראה כי הם בריאים".

התחממות ביחסים? הנשיא טראמפ וקים ג'ונג און. צילום: פלאש 90

 

גוברים הקולות להעניק פרס נובל לנשיא טראמפ

בשבוע שעבר הגיע הרודן הצפון קוריאני לפגישה היסטורית בדרום קוריאה עם מנהיגה מון ג'ה אין. המפגש שהכה גלים בדירה הבינלאומית, מהווה תקדים למפגש פסגה בין קים לטראמפ עצמו, שאמור להתקיים כבר בחודש הקרוב – או בתחילת החודש הבא. לפני מספר ימים במהלך נאום של טראמפ מול עצרת תומכים במישיגן – קרא הקהל בקול "נובל, נובל".

קבוצת חברי קונגרס רפובליקנים קוראת להעניק לנשיא האמריקני את הפקס היוקרתי על רקע פעילותו לפירוז חצי האי הקוריאני. חבר הקונגרס לוק מסר הציע את מועמדותו של טראמפ – במכתב רשמי שנשלח לחברי וועדת הנובל, ונחתם על ידי 18 חברי קונגרס רפובליקנים נוספים.

בין הנימוקים אותם פירטו חברי הקונגרס, נכתב כי למרות שלאורך תקופה ארוכה התעלמה מהדרישות הבינלאומיות לחדול מתוקפנותה, הייתה זו מדיניותו של הנשיא טראמפ שהביאה אותה לשולחן המשא ומתן.:עוד באותו נושא