נחשפו פרטים מהפגישה שהתקיימה בין נשיא ארה"ב דונלד ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לפני ימים אחדים בבית לחם, במהלכה ניהל הנשיא האמריקני קרב צעקות עם יו"ר הרש"פ.

בחדשות 2 מדווחים כי הנשיא טראמפ גער באבו-מאזן במהלך פגישתם ביום שלישי שעבר, והאשים אותו בכך שרימה אותו. מקור אמריקני שהיה עד לפגישה בין המנהיגים סיפר כי הנשיא האמריקני צרח על יו"ר הרשות הפלסטינית: "רימית אותי בוושינגטון! דיברת איתי על אבל הישראלים הראו לי שאתה באופן אישי מעודד את ההסתה".

טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס

 

נראה כי הדברים השפיעו על המשך הפגישה, שהתקיימה באווירה טעונה. כבר בנאום שנשא טראמפ בבית לחם מיד אחרי הפגישה, הוא עקץ את הרשות הפלסטינית כשאמר: "אי אפשר להילחם בטרור בחברה שמברכת ואפילו מוציאה את הטרוריסטים נשכרים. עלינו לגנות כל מתקפה". בצד הפלסטיני מנגד, טוענים כי הם דווקא שמעו על פגישה טובה בין שני המנהיגים.

כזכור, בתחילת החודש הגיע לביקור בוושינגטון בהזמנת הנשיא טראמפ, ובהצהרה משותפת של השניים אמר הנשיא האמריקני ליו"ר הרשות הפלסטינית: "לפני שהייתי נשיא אמרו לי שהעסקה הכי קשה שאוכל להשיג בחיי היא הסכם בין הפלסטינים וישראל. בואו נראה להם שזה לא נכון, טוב?".

אבו מאזן, מצידו, מיהר לשטוח את כל טענותיו כבר באותה הצהרה. אפשר להשיג הסכם, הוא אמר, אבל אז תיאר איך יראה ההסכם מהצד הפלסטיני: "הסכם סופי הוא יעד אפשרי, ואנו יכולים לפתור זאת", אמר אבו מאזן, רגע לפני ששטח את כל דרישותיו: "אני מאמין כי נוכל לפתור את בעיית הפליטים והאסירים, ע"פ החוק הבינלאומי ועל פי הסכמים קודמים שנחתמו בין והפלסטינים – ללא צעדים חד-צדדיים. הגיע הזמן שישראל תפסיק את הכיבוש על אנשינו ועל אדמתנו. אחרי 50 שנה אנחנו העם היחיד שחי תחת כיבוש. אנו רוצים לממש את זהותנו העצמית. אנו רוצים לקבל הכרה מישראל, כפי שאנו מכירים בה".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.