מבטיח ומקיים: נשיא ארה"ב דונלד הבטיח עשרות פעמים במהלך קמפיין הבחירות שניהל, לעצור את כניסת הפליטים והמוסלמים לארה"ב, לפחות עד שיוקם מנגנון שיוכל לפקח את זהות הנכנסים. אמש, יישם הנשיא את הבטחתו: הנשיא חתם על צו האוסר באופן זמני על כניסת נוסעים משבע מדינות מוסלמיות, וכן על קליטת חדשים לתחומי ארצות הברית. "אנשים רוצים הגנה וחומה שתגן עליהם. תשאלו את ישראל", אמר הנשיא בראיון לרשת פוקס. 

הבוקר, השפעתו של הצו כבר חלחלה: בקהיר דווח כי חמישה נוסעים מעיראק ונוסע נוסף מתימן שתכננו לעלות על טיסה לניו יורק, נעצרו בשדה התעופה ונחסמו ע"י הרשויות האמריקניות. הנוסעים הגיעו לשדה התעופה בקהיר, שם הובהר להם שלא יוכלו להיכנס לתחומי ארה"ב, אף שברשותם ויזה בתוקף, והם הונחו לעלות על טיסות חלופיות. רשת CNN דיווחה כי שני אזרחים עיראקים שברשותם ויזה לארה"ב הגיעו לנמל תעופה בניו יורק ולא הורשו להיכנס. השניים, כך דווח, מתכננים לתבוע את הממשל האמריקאי.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ

הצו שעליו חתם הנשיא טראמפ, עוצר את כניסת אזרחי שבע מדינות מוסלמיות: , עיראק, איראן, סודן, לוב, סומליה ותימן. בנוסף, עצר הנשיא לחלוטין את כניסת הפליטים לארה"ב. הצו אמנם זמני ובתוקף ל-30 יום בלבד, אך הנשיא טראמפ צפוי להאריך אותו מעת לעת, לפחות עד שייגבש מנגנון ניטור ופיקוח על זרם הנכנסים לארה"ב, בדגש על פליטים ואזרחי מדינות מוסלמיות.

"אני הולך לחתום על צעדים חדשים שירחיקו מחבלים איסלאמיסטיים קיצוניים מארה"ב. אנחנו לא רוצים אותם כאן. אנחנו רוצים שיבואו לכאן רק אלו שתומכים במדינה ואוהבים את אנשיה", אמר הנשיא טראמפ והבטיח בראיון כי ייתן עדיפות למהגרים נוצרים שנרדפים במדינות מוסלמיות.

מתוך עמוד הפייסבוק של הנשיא טראמפ
מתוך עמוד הפייסבוק של הנשיא טראמפ
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.