נשיא ארה"ב דונלד הביע חוסר שביעות רצון מהמצב הפוליטי בישראל וטען כי על המערכת הפוליטית "להתעשת". את הדברים אמר לכתבים מחוץ לבית הלבן טרם המראתו לבריטניה.

"אנחנו עושים את המיטב כדי לעזור למזרח התיכון להשיג תכנית שלום. אני חושב שיש לנו סיכוי טוב, אבל נראה מה יהיה. בינתיים, בישראל יש בלגן עם הבחירות. זה הגיע משום מקום לפני שלושה ימים וזה מבולגן", אמר הנשיא האמריקני.

"הם צריכים להתאפס על עצמם. ביבי נבחר ועכשיו הם צריכים פתאום לעבור את התהליך מחדש עד ספטמבר. זה מגוחך, אנחנו לא מרוצים מזה. אבל אם נצליח להשיג תכנית שלום זה יהיה טוב", הוסיף טראמפ.

הגדרה עצמית לפלסטינים?

אמש התראיין חתנו של טראמפ ושליחו המיוחד, ג'ארד , בנוגע ל"". בריאיון שהעניק לתוכנית האמריקנית AXIOS טען כי לפלסטינים מגיעה "זכות להגדרה עצמית". יחד עם זאת סייג את הדברים ואמר כי הוא מקווה שיוכלו לנהל את עצמם בעתיד אך אינו בטוח שזה המצב כעת. עוד התנה את הדברים בכך  שיהו לפלסטינים "מערכת משפט הוגנת, חופש עיתונאות, חופש ביטוי וסבלנות לכל הדתות" כך שניתן יהיה להשקיע בהם. ביום חמישי האחרון נועד עם ראש הממשלה נתניהו בנוגע לתכנית.

במקביל, עיתון ה"וושינגטון פוסט" פרסם ציטוטים מתוך כנס סגור של מזכיר המדינה האמריקני עם מנהיגים יהודים.  "אני מבין מדוע אנשים יחשבו שזו תהיה עסקה שרק הישראלים יאהבו, אך אני מקווה שכולם יהיו קשובים וסבלניים", הסביר לשומעים. עוד טען כי הצדדים עשויים לדחות את העסקה בשל חוסר אמון בה, אך הוסיף  "השאלה הגדולה היא האם נצליח לייצר שיח אמיתי לגבי מטרותיה. אני מקווה שכל הצדדים יתגייסו להצלחת העסקה בצורה רצינית".

בנוגע לאפשרות להחיל את החוק הישראלי על ישובים יהודים ביהודה ושומרון אמר המזכיר כי "הממשל ישקול מה תהיה הדרך להשיג תוצאה שתשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים של ארה"ב ושל ישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.